Wat wil je weten over ZUTPHENS verleden? Wie nieuwsgierig is naar de geschiedenis van Zutphen moet beslist een bezoekje brengen aan het Regionaal archief. Je loopt wel een risico om er een verslavende hobby aan over te houden Zutphense Pracht en het archief De Spiegelstraat is een smalle straat waar je niet dagelijks doorheen loopt voor je boodschappen, maar het is de moeite waard om het op te nemen in je looproute door het centrum. Je vindt er een paar mooie oude panden met middeleeuwse sporen. Een juweel is Spiegelstraat 13 waar het regionaal archief is gevestigd. Het leuke is dat je er op dinsdag, woensdag en donderdag gewoon binnen kan lopen en kan gaan neuzen in de bibliotheek of iets kan uitzoeken in de studiezaal over je voorouders, het monument dat je interesse heeft, oude foto's van Zutphen en tal van andere archieven van de gemeente Zutphen, Warnsveld, Lochem en Brummen. Maar voor je aanbelt, moet je eerst even goed omhoog kijken en door het steegje ernaast lopen om ook naar de achterkant van het pand kijken. In het pand zat van 1444 tot 1625 een gasthuis voor armen, zieken en militairen. De formele stichtingsakte (te vinden in het Archief) dateert van 1442. Daarin staat dat Engelbert Kreynck en zijn vrouw Jutte van de Voorst een 'Gasthuis tot verpleging van arme lieden' wilden stichten. En dat het hun bedoeling is dat het: "Ten ewighen daeghen toe een gasthuys wesen en blijven sail" (Fundatiebrief St- Elisabethsgasthuis te Zutphen 1442. Bron: Oud Archief Zutphen (OAZ) 1206-1815, RAZ Archief 1, inv. 1779b) Het pand werd in 1444 gebouwd. Dendrochronologisch onderzoek van de mooie eikenbalklaag die je binnen goed kan zien en de documenten die hier zijn te vinden bevestigen elkaar. De gevel heeft een rijke indeling van oude vensters. Die van de benedenverdieping zijn van jongere datum. Mooi is de hijskapel in de geveltop. Het hijswiel er achter is ook nog aanwezig. Het pand heeft een indrukwekkende kap constructie van dekbalkgebinten. In 1460 sticht hetzelfde paar ook nog een pesthuis naar aanleiding van de pestepidemieën die destijds voorkwamen in het ernaast gelegen pand aan de Heukestraat 28 52. Het pand hield nog lang een zorg/ liefdadigheidsbestemming. Van 1626 tot 1812 was het een weeshuis voor vreemde wezen. (geen burgers van Zutphen) maar daarna kreeg het een reeks van meer commerciële bestemmingen. In 1984 wordt de gemeente eigenaar en vestigt er na een verbouwing zijn archief in1) Voor Zutphense Pracht is het bestaan van het archief en de hulp die je er kan krijgen voor het vinden van gegevens over monumenten onontbeerlijk. Om alle medewerkers van Zutphense Pracht vertrouwd te maken met de mogelijkheden van het archief vond er op 29 april een instructiebijeenkomst plaats in het archief. Ron Elsinga vertelde een en ander over het gebruik van het archief en vervolgens konden we met zijn hulp aan de slag met de vragen die er ook voor dit nummer van Zutphense Pracht waren opgedoken. Wie hebben er gewoond in het pand op Turfstraat 10, waar nu een koffiewinkel is verrezen? Zijn er nog oude foto's van 40 Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 40