■/J.euiHer. i\ k AX«yM>Vh Doorsnede ter hoogte van de plecht bakboord stuurboord is namelijk ca. 100 jaar jonger dan het wrak. Dit is een mooie bevestiging van de historische bronnen dat dergelijke schepen in Zutphen zelf gebouwd werden. De praam bevindt zich op dit moment in Lelystad, waar hij mogelijk ook geconserveerd wordt, met de bedoeling hem ooit vlak bij de plek waar hij is gevonden tentoon te stellen: nabij de Noorderhaven in Zutphen. Verder wordt er op dit moment door Constant Willems gewerkt aan een schaalmodel. De vondst wordt verder uitgebreid beschreven in de reeks "Zutphense Archeologische Publicaties". Literatuur: Daalen, S. van, 2014: Zutphen, wrak platbodem. Dendrochronologisch onderzoek van een 17e-eeuws wrak, Van Daalen Dendrochronologie 14.122, Deventer. Dijkstra, G., J. Eefting, B. Looper H. Marsman-Slot, 1988: Uit Berkelbronnen, Borculo. Elling, W., 1995: Westmünsterlandischer Ton als Handelsware, Quellen und Studien zur Geschichte Vredens und seiner Umgebung III, Vreden. Fermin, H.A.C., D. Kastelein D.C. Rijs, 2015: De Zutphense Stadts Aeck. Een 17e-eeuwse platbodem in de Marstunnel te Zutphen, Zutphense Archeologische Publicaties 100. Oostveen, J. van, 2001: Kleipijpen uit Zutphen, Zutphense Archeologische Publicaties 6. De praam bevindt zich op dit moment in Lelystad, waar hij mogelijk ook geconserveerd wordt, met de bedoeling hem ooit vlak bij de plek waar hij is gevonden tentoon te stellen: nabij de Noorderhaven in Zutphen. Verder wordt er op dit moment door Constant Willems gewerkt aan een schaalmodel. De bouw van het model is te volgen op de volgende site: www.modelships- beagle.eu/smf/index.php/topic,1796.0.html. De vondst wordt verder uitgebreid beschreven in de reeks "Zutphense Archeologische Publicaties" (zie pagina 29). Kaart van Zutphen door Merian (ca. 1660) met de locatie van het wrak in de vestinggracht. Het noorden ligt links. Kaart van de Berkel uit 1595 met de Berkel. In dat jaar werden de eerste plannen gemaakt tot het oprichten van een Berkeicompagnie. Deze werd echter pas in 1644 opgericht. Langs de Berkel zien we achtereenvolgens Zutphen, Lochem, Borculo, Eibergen, Vreden, Stadtlohn en Coesfeld. Ten noorden van Zutphen

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 38