De Laarstraat werkplaats gedeelte loopt vanaf de voordeur helemaal door naar de tuin. Langs een fraaie tuinkamer, een mooie lichte ruimte met uitzicht op de tuin met fruitbomen en buxus. In de tuinkamer staat veel brocante die Judith Blekman op veilingen koopt en zijn handgemaakte producten te zien die zij aanschaft via kleine handelaren in India, Tibet en Rusland. In het achterste deel van de gang hangt ook nog tweedehands kleding. "Ik ben een enorme verzamelaar", bekent ze. Het echtpaar woont op de eerste verdieping. Halverwege de gang is een trap naar boven, er hangt een bordje privé om te voorkomen dat het winkelend publiek de woonvertrekken betreedt. Ook daar is veel te zien. De huidige keuken oogt modern, maar achter twee deuren huist een oude bedstee die nu wordt gebruikt als voorraadkast. De tussenkamer op de eerste verdieping - tussen keuken en voorkamer - is de bibliotheek. Theo Dekker timmerde alle boekenkasten zelf. In de mooie stijlvolle voorkamer, aan de straatzijde, staat een grote eettafel, die Dekker maakte van oude banken die ooit in de wachtruimte van een crematorium stonden. Hier ligt nog de oorspronkelijke grenen vloer met brede planken. Volgens Dekker is goed te zien dat daarvoor ooit de hele boom werd gebruikt. Voor de eenheid heeft Dekker in de keuken oude grenen planken gelegd, afcomstig uit een school die gesloopt werd. Alleen de vloer van de bibliotheek is van nieuw grenen. In die bibliotheek wijst Dekker naar een hoek van het plafond. "Daar zat vroeger de dienstlift die gebruikt werd om de petten van zolder naar de winkel te transporteren. De mallen van de petten schonk De familie Kersten aan de textielmusea in Enschede en in Tilburg. Toen wij hier kwamen wonen, stonden ze hier nog op zolder." Tekst en foto's: Harriët Verbeek De Laarstraat is door zijn opvallende breedte een bijzondere straat in de middeleeuwse stad Zutphen. In 2009 moest het riool worden vervangen en dat was voor de archeologische dienst van de gemeente Zutphen aanleiding om het werk goed te begeleiden. Uit onderzoek bleek dat de Laarstraat al in de 13e eeuw bestond. Het was een marktstraat in de eerste uitleg die buiten de oorspronkelijk stadsmuren werd gebouwd. De breedte van de straat heeft waarschijnlijk te maken met de agrarische producten die er werden verhandeld. De marktlieden hadden ruimte nodig om hun koopwaar uit te stallen, zoals graan en vee. Vlakbij het pand van het echtpaar Dekker-Blekman bevindt zich een van de twee stadspoorten en de brug over de binnengracht in de Laarstraat. Geheel aan de oostzijde van de Laarstraat vonden de archeologen de resten van de Buiten Laarpoort. Verder werden diverse straatdekken (knuppelwegen) gevonden van elzenhout en veldkeien tot wel 2,5 meter diep.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 34