Een huis om in te verdwalen Petten Laarstraat 7 Laarstraat 7 is een pand vol verrassingen. Het pand is 28 meter lang en bestaat uit verrassend veel kamers en deuren. Beneden zit de winkel Legato en de werkplaats voor vioolbouw. Boven zit het woonhuis Judith Blekman en Theo Dekker kochten het pand in 1987. Judith Blekman: "Ik kwam binnen en kreeg een flashback: Indonesië. De eerste vijf jaar van mijn leven woonde ik daar op een plantage in een huis met een galerij. De lange gang in de Laarstraat herinnerde mij aan die galerij. Ik was meteen verliefd op dit huis." Ook Theo Dekker was blij met het pand, want de vioolbouwer had een eigen werkplaats en een opslagruimte nodig. Bovendien bleef er voldoende woonruimte over voor hun gezin met vier schoolgaande kinderen. Veel luxe was er niet in die eerste jaren. "Waar beginnen jullie aan?" vroegen veel vrienden en kennissen. Maar Theo Dekker had veel plezier in het klussen, want hij heeft 'gouden handen' en kan alles maken wat hij ziet. Het huis was in erbarmelijke staat. Het tochtte en het dak was zo lek als een mandje, op zolder stonden overal zinken teilen om het regenwater op te vangen. Zij herinnert zich nog dat ze een beleidsstuk voor haar werk in de verslavingszorg op de typemachine had geschreven. De volgende dag kon zij het document weggooien omdat het regenwater via de zolder en de eerste verdieping op de typemachine had gelekt. Ook de elektrische typemachine was vernield. Als het waaide, piepte en kraakte het huis. "Op zolder kon je het dak soms zien bewegen'', zegt Dekker. Op de eerste verdieping stond een gietijzeren bad op pootjes. Blekman: "Toen ik de eerste dag mijn handen wilde wassen viel de kraan uit de muur. Die was met ijzerdraad vastgemaakt. Maar wij zijn heel laconiek en makkelijk. De kinderen verbaasden zich soms dat de huiskamer bij thuiskomst weer verplaatst was. Dat was nodig omdat de kamers stap voor stap werden opgeknapt." De eerste grote klus was de vernieuwing van het lekkende dak. Dat was ook meteen de meest kostbare klus. Vernieuwde Hollandse pannen boden het meeste comfort, maar daarvoor kregen de nieuwe bewoners geen toestemming van de monumentencommissie. Aan de straatzijde moesten de Oudhollandse dakpannen te zien blijven. "Toen hebben we uit de oude dakpannen de beste geselecteerd en die aan de voorkant gebruikt. Op de rest van het dak liggen nieuwe pannen. Theo sloopte drie van de vijf schoorstenen op het dak met eigen handen om kosten te besparen." De ouders van de vorige eigenaar, het

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 32