Instandhoudingsdialoog Keurmerk Lobbyen in het onderhoud. In feite komt het plaatsen van een monument neer op gedeeltelijke onteigening. De eigenaar wordt beperkt in het uitoefenen van het eigendomsrecht. Dat betekent dat de overheid de eigenaar moet ondersteunen bij de instandhouding." Nel Viersen is sinds 2011 voorzitter van Bewoond Bewaard. Haar professionele carrière als advocaat en bedrijfsjurist heeft ze nog maar net achter zich. Ze is een intensief beroepsleven gewend dat zich deels in het buitenland afspeelde. Meer vrije tijd en meer huiselijk leven bevalt haar uitstekend, maar al snel werd ze gevraagd voor deze functie. Half werk is haar vreemd dus nu stelt ze zich tot doel om een landelijke gesprekspartner te zijn en daadwerkelijk invloed uit te oefenen op het erfgoedbeleid van de overheid. "Dat is hard nodig want de laatste ontwikkelingen op het gebied van Monumentenwetgeving zijn nadelig voor particuliere monumenteneigenaren." Ze noemt de beperking van de fiscale aftrek van onderhoudskosten tot 80%. "Met deze maatregel leveren de particuliere monumenteneigenaren met z'n allen €12 miljoen in. Op dit moment ligt er een voorstel om de fiscale aftrek te vervangen door een subsidie. Ook daar moeten we alert zijn. Niet alleen wat betreft het handhaven van de hoogte van de tegemoetkoming, maar ook om te voorkomen dat particuliere eigenaren straks met een enorme papierwinkel te maken krijgen." Nel Viersen weert zich als voorzitter van Bewoond Bewaard ook tegen het plan om een instandhoudingsplicht in de wet op te nemen. "Natuurlijk zijn er in Nederland monumenten die er slecht bijstaan. Die springen in het oog. Maar 90% van de Rijksmonumenten is in goede tot zeer goede staat, ook dankzij de gepassioneerde particulieren, die goed voor monumenten zorgen. De wet-en regelgeving geeft de gemeente voldoende gereedschap om waar nodig op te treden tegen eigenaren die hun pand verwaarlozen. Een instandhoudingsplicht, weer een extra regel, is niet nodig. De kans dat de instandhoudingsplicht er zal komen is gelukkig niet groot De minister onderschrijft ons standpunt. Waar het misgaat, is er vaak sprake van conflicterende regelingen. Mooie plannen voor een rendabele restauratie stranden bijvoorbeeld op regelingen in verband met de krimp. De gemeente bepaalt daarin dat er geen nieuwe huisnummers bij mogen komen en dat betekent niet alleen een stop op nieuwbouw, maar ook dat een monument niet opgedeeld kan worden in meerdere appartementen. Dat speelde bijvoorbeeld bij Dat Bolwerck in Zutphen. Gelukkig is er nu een bewoner gevonden die het pand als geheel huurt en beneden gebruikt als expositieruimte en als standplaats van de Celloacademie." Nel Viersen pleit voor maatwerk dat past bij de complexe werkelijkheid van monumenten. "Elk monument heeft immers een eigen verhaal en specifieke problemen die om maatwerk vragen. Eigenaren en overheid moeten elkaar helpen bij het in stand houden van monumenten. Geen instandhoudingsplicht maar een instandhoudingsdialoog." Helaas constateert Nel Viersen een trend om wetgeving zo in te richten dat de uitvoering administratief kan worden afgehandeld met simpele beslissingen achter het bureau. Met een keurmerk van aannemers en andere vaklieden wil de overheid de kwaliteit waarborgen. Op die manier kan de beoordeling digitaal achter een bureau plaats vinden. Zo'n keurmerk is volgens Nel Viersen niet in het belang van de kleine ambachtsman. Het bestuur van de Stichting Erkende Restauratiekwaliteit Monumentenzorg, die gaat over het bevorderen van de kwaliteit van restauratie, wordt gedomineerd door afgevaardigden van de overheid en de grote bedrijven. De richtlijnen, die de Stichting ontwikkelt voor de beoordeling zijn voor de kleinere bedrijven en ZZP'ers een drempel. Iso-certificering is tijdrovend en kost geld en al het geld dat in certificering gaat zitten, moet straks wel door de eigenaar/opdrachtgever worden opgehoest. "Dat moet toch anders kunnen,"stelt ze. "De particuliere monumenteneigenaar werkt graag met een plaatselijke aannemer of timmerman en dat is ook vaak goedkoper. In Gelderland is een systeem ontwikkeld, de Gelderse Voet, dat beter bij de praktijk aansluit en waar met name kleine bedrijven en ZZP'ers zich kunnen laten kwalificeren. Daarnaast zou er een soort website moeten komen met ervaringen van particuliere opdrachtgevers. Een soort IENS voor vaklieden." Er is volgens Viersen te weinig integrale visie op Monumentenzorg in Nederland. De beperkte middelen voor monumentenzorg worden niet optimaal verdeeld. Om de belangen van de particuliere monumenteneigenaar te behartigen maakt Viersen serieus werk van lobbyen. Ze is bestuurslid van de Federatie Instandhouding Monumenten, de koepelorganisatie voor monumentenorganisaties in Nederland. Daarnaast is ze onlangs toegetreden tot het Breed Overleg Monumenten, een half jaarlijks informeel overleg op hoog niveau. "Het is een goed teken dat men mij daarvoor vraagt. Dat betekent dat men de particuliere monumenteneigenaar ook als een gesprekspartner ziet, en aan onze inbreng belang wordt gehecht." De Vereniging Bewoond Bewaard moet dan wel voldoende draagvlak hebben en nieuwe leden zijn dus zeer welkom. Onlangs was de jaarlijkse ledenvergadering in Zutphen en meestal hoort daar een bezoekje bij aan het monument van een van de leden. Dat lukte niet in Zutphen, omdat het enige lid in een klein monument woonde, dat zoveel bezoekers niet kon bergen. Dat was aanleiding voor Bewoond Bewaard om actiever leden te werven Binnenkort start de vereniging met een pilot in Zutphen en Bolward. Lid of donateur worden? Aanmelden op www.bewoondbewaard.nl Zutphensepracht.nl 31

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 31