Belangenbehartiging van particuliere MONUMENTENEIGENAREN Vereniging Bewoond Bewaard Nel Viersen, voorzitter van de Vereniging Bewoond Bewaard, vindt dat eigenaren van monumenten wel wat meer steun verdienen van de overheid. Fraaie Monumenten zijn immers een belangrijke toeristische trekpleister en brengen geld in het laadje van de gemeenschap. Wandelaars op stevige schoenen met een rugzakje blijven even staan voor landhuis Het Enzerinck. Ze genieten van het prachtige huis en vervolgen dan hun weg over het Pieterpad. Nel Viersen, met haar man eigenaar van Het Enzerinck, ziet wandelaars vaak stil staan en foto's maken. Het huis is ook een parel in het fraaie coulissenlandschap in Vorden. "Ik vind het een voorrecht om hier te mogen wonen," vertelt ze. "Maar het vergt veel tijd en geld om het goed te onderhouden." Als voorzitter van de Vereniging Bewoond Bewaard, komt ze op voor de belangen van particuliere eigenaren van monumenten. "Het behoud van erfgoed is een algemeen belang", stelt ze. "Wandelaars genieten van kastelen en landhuizen tijdens hun bezoek aan Vorden. Vordens erfgoed is een toeristische attractie en levert de gemeente, horeca, winkels, hotels en campings geld op. Als eigenaar van een landhuis profiteer je daar niet van mee. Sommige eigenaren beginnen een Bed en Breakfast of stellen hun huis open ter bezichtiging. Dat betekent wel een aanzienlijke inbreuk op je privacy. Het is immers een woonhuis." Zelf organiseert ze af en toe een concert in een van de benedenkamers, waar ook een vleugel staat. "Op die manier genieten meer mensen van het fraaie landhuis, terwijl het toch een woonhuis blijft. Het zou jammer zijn als dit soort huizen een kantoorfunctie krijgen." Het plaatsen van een huis op de monumentenlijst betekent, in haar visie, dat er een gezamenlijke verantwoordelijkheid ontstaat voor overheid en eigenaar. "Het is dan ook logisch dat de overheid financieel bijdraagt iensepracht.nl Huize Enzerink. Foto: H. Gouman

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 30