JAARVERSLAG ARCHEOLOGIE 2014 Zutphen-Ruytershofje Warnsveld-Bevrijdingslaan-Den Bouw Doesburg-Arsenaal Warnsveld-Huize 't Velde Doesburg-Kloosterstraat 17 Op het terrein van het Ruytershofe aan de Berkelsingel werd een booronderzoek uitgevoerd vanwege geplande nieuwbouw. Deze bleek echter geen archeologisch niveau te bedreigen. Wel werd inzicht verkregen in de stratigrafie ter plaatse: ophogingen op de oeverwal van het oude Berkeldal. Huis 't Velde was een Duits hoofdkwartier gevestigd. In de bunker zou op 5 april 1944 het lichaam van de Canadees captain Morgan hebben gelegen, volgens ooggetuigen. Tobrukbunkers waren tweemansbunkers met een ijzeren ring voor roterend geschut. Deze bunker was geheel ingegraven. Rond bejaardenhuis Den Bouw in Warnsveld werden ook riolen aangelegd en werden alle straten en plantsoenen heringericht. In Doesburg werd op twee locaties onderzoek gedaan aan de Kloosterstraat. Op nummer 15, het Arsenaal, werd een verbouwing uitgevoerd met minimale bodemingrepen. De belangrijkste ontdekking was de begraafplaats bij de "Nieuwe kapel". Van deze kapel uit 1441 werd eerder al een muur Pingsdorfaardewerk (12e eeuw) uit de Bevrijdingslaan bij Den Bouw in Warnsveld Mesheft met afbeelding van Maria en Judas Thaddeus uit Doesburg-Kloosterstraat (16a) Op het terrein van Den Bouw werden eerder al bewoningssporen uit de ijzertijd en de 12e eeuw aangetroffen. Ook nu werden paalsporen uit de ijzertijd gevonden, alsmede 12e-eeuwse greppels en een rij paalsporen uit dezelfde tijd, waarschijnlijk de huiswand van de boerderij. Dit erf lijkt, op grond van het vondstmateriaal en de datering van een waterput kort na 1100 gesticht en rond 1175 na een brand te zijn verlaten. Bij het adellijke Huis 't Velde in Warnsveld werd een Duitse Tobruk-bunker onderzocht na melding van een "mogelijke bunker". Deze bunker was onlangs nog tevergeefs gezocht. In gevonden. Uit historisch onderzoek blijkt tevens dat er begraven werd. De skeletten die bij het uitgraven van een gat voor een watertank aan het licht kwamen zijn gedocumenteerd maar zijn ter plekke blijven liggen en weer afgedekt. Op de locatie is een ondiepere tank geplaatst. Verder zijn er een waterkelder en wat voorwerpen uit de kazernetijd aangetroffen. Direct ten westen van het Arsenaal aan de Kloosterstraat werd een grote opgraving verricht, omdat hier een nieuwe bejaardenhuis (Sint Elisabeth) werd gebouwd. Over het terrein werd de zuidelijke, 13e-eeuwse stadsgracht aangetroffen. Hier kwamen onder meer aardewerk, botten, een mes en schoeiselresten uit. De gracht werd aan het einde van de 14e eeuw gedempt omdat de stad aan de zuidzijde uitbreidde en de aarden stadswal zuidelijker werd vervangen door een bakstenen stadsmuur. Op de oude gracht verrees een klooster met de toepasselijke naam het convent van Maria opten aelden greve. Behalve gebruiksgebouwen had het complex ook een oude kapel, die er nog steeds staat. Ten tijde van de bouw van de nieuwe kapel (1441) werd ook een Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 28