JAARVERSLAG ARCHEOLOGIE 2014 Zutphen-Van Suchtelenstraat Zutphen-Zaadmarkt 112 Zutphen-Raadhuissteeg 9 Ook op de oostelijk van de Capellenlaan gelegen zandopduiking is onderzoek gedaan, namelijk bij de Van Suchtelenstraat. Dit gebied behoort tot de Wolfelerenk. Deze enk bestaat uit een dekzandkop die deels is uitgestoven en aan de oostkant eindigt in een paraboolduin. Op deze kop is bewoningscontinuiteit geconstateerd van laat neolithicum tot vroeg-Romeinse tijd, alsmede een urnenveld(je). Het gebied bij de Van Suchtelenstraat is vanwege zijn lage ligging op de noordwestrand van de enk echter nooit bewoond. Wel werden resten van middeleeuwse beakkering aangetoond. Ook in de binnenstad werden enkele locaties onderzocht. In Zaadmarkt 112, het 16e-eeuwse pand "Dat Bolwerck", werd de restauratie archeologisch begeleid. Dit huis werd in 1549 gebouwd op de piekwaar tussen 1533 en 1543 het Bolwerck (een blokhuis, Musketflint met loden houder Munstschatje uitDatBolwerck"(1566-1584) Halve Willemscent uit 1832 met druk in spiegelbeeld. etc. Onder de munten vinden we bijzondere exemplaren, waaronder twee laat-Romeinse munten, holpenningen uit Lüneburg en Deventer, middeleeuwse munten en 17e- en 18e-eeuwse munten uit bv. Reckheim, Sayn-Altenkirchen en Luik. Ook een halve Willemscent uit 1832 met een afdruk in spiegelbeeld (incuse geslagen) is vrij apart. Deze munt is geslagen nadat een ander exemplaar in het muntstempel is blijven steken waardoor de misslag ontstond. In Raadhuissteeg 9 werd bij een verbouwing in een voorkamertje veel los vondstmateriaal onder de houten vloer verzameld van rond 1830. Waarom zoveel scherfmateriaal en puin onder de vloer is gestort is niet duidelijk. Mogelijk gaat het om een gelegenheidsdump. Het gaat om overwegend grof pottengoed dat voornamelijk aan het gebruik in de keuken te relateren is. dwangburcht) van Karel van Gelre stond. Bij de restauratie werd een grote beerkelder gevonden, die echter na inmeting ongemoeid is gelaten. Onder de oude plavuizenvloer (estriken) kwam een klein muntschatje tevoorschijn, bestaande uit een Arnhemse halve stuiver uit 1579-80, een drieplak van Hasselt uit 1582-84 en twee drieplakjes uit de Drie Rijkssteden Deventer, Kampen en Zwolle uit 1556, alsmede een bandeliersluiting. Daarmee gaat het in ieder geval niet om een bouwoffer. De vloer kon met deze muntschat in het eind van de 16e eeuw gedateerd worden. De estrikenvloer is onder de nieuwe vloer behouden gebleven. Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 27