JAARVERSLAG ARCHEOLOGIE 2014 Zutphen-Marstunnel Zutphen-Noorderhaven Zutphen-van der Capellenlaan Door: Michel Groothedde, Davy Kastelein en Bert Fermin 2014 is voor de archeologische dienst voornamelijk het jaar geweest van de kleinere projecten. Duidelijke highlights waren de projecten Zutphen-Marstunnel en Doesburg Kloosterstraat. Om de verkeersdoorstroming naar het nieuwe stadsdeel Noorderhaven aan de noordzijde van het spoor te verbeteren wordt momenteel gewerkt aan twee nieuwe tunnels onder het spoor door. De kleine tunnel Kostverloren is archeologievriendelijk ontworpen maar de grote Marstunnel zou de archeologisch relevante lagen diep doorsnijden. In het archeologisch PvE was al rekening gehouden met de mogelijkheid dat er op deze locatie scheepswrakken zouden kunnen liggen, omdat op deze plek tot in de 15e eeuw een oude IJsselgeul lag. Daarna verlandde de geul en werd de geul afgedekt door vestingwerken en doorsneden door vestinggrachten. Na enige dagen van inspectie, die weinig meer opleverden dan "schoon zand" en hoofdpijn door de zware verontreiniging van de diesellocs die op dit terrein werden gereinigd (Structon), volgde op de ochtend van 26 november een verheugend bericht van de uitvoerder. Er waren mogelijk scheepsresten ontdekt. Al lagen er her en der wat verontrustende houten balken op de stort, er bleek wel degelijk een vrij intact scheepswrak te liggen. En de balken van de stort hoorden inderdaad daarbij. Maar het schip was verder archeologisch vrijwel compleet. Het gaat om een praamachtig schip met een lengte van 12 meter en een breedte van 2,7 meter. Het is een platbodem met een eiken vlak en een grenen wegering (vloer). De schuit heeft een plecht en een ronde boeg met een gebogen steven. Waarschijnlijk bevond zich aan de achterzijde een kleine spiegel. In hoeverre er een mastspoor is, moet nog nader onderzocht worden. Het bouwhout is dendrochronologisch gedateerd rond 1647. De boot lag in de 17e eeuw in de contrescarpgracht. Men kon van daaruit via een grote omweg naar de IJssel varen. In de stadsrekeningen van Zutphen komen we dit soort boten -die trouwens consequent aken worden genoemd- tegen. Ze werden gebruikt voor allerlei klusjes, zoals het opschonen van vaargangen, herstel van kades en kribben, oogsten van riet en hout, ophalen van melkbussen en transport van de koeien op de stadsweiden. De boot is, na uitvoerig ter plekke te zijn gedocumenteerd, ontmanteld en opgeslagen in de voormalige broodfabriek pal achter het station. Daar worden alle losse scheepsonderdelen afzonderlijk getekend en gefotografeerd. Mogelijk wordt het schip geconserveerd en gereconstrueerd. Of dat mogelijk en haalbaar is wordt in 2015 bekend. In ieder geval zal er een maquette van gemaakt worden. Een ander project op de Mars was het graven van proefsleuven in de vestingwerken en de Schamperdijk, de middeleeuwse dijk die de stadsweiden van de Mars moest beschermen tegen de IJssel. Deze sleuven hebben echter weinig informatie opgeleverd. Wel werden resten gevonden van een van de vijvers van het Coenenspark. Dit was een fraai landschapspark dat gedurende de eerste helft van de 20e eeuw steeds meer terrein moest prijsgeven, totdat het tenslotte geheel werd opgeslokt door de industrie. Bij de herinrichting van de Van der Capellenlaan (een straat uit ca. 1930 in het zogenaamde Deventerwegkwartier) werden enkele oude greppels gevonden. Interessanter echter is het losse vondstmateriaal, dat een indicatie geeft voor bewoningssporen in de nabije omgeving. Dit materiaal varieert van mesolithisch vuursteen tot aardewerk uit de late ijzertijd, laat-Romeinse tijd, Merovingische en Karolingische tijd. Bijzonder is een flink stuk van een vermoedelijk 6e-eeuwse "Saksische" Rippenschale. In de late middeleeuwen is dit gebied in gebruik als akkerland (Zutphense enk). De hoeveelheid detectorvondsten is groot. Het gaat onder meer om middeleeuwse boeksluitingen, een zegelstempel, apothekersgewichtjes, muntgewichten, loodjes (bv. lakenlood uit Naarden), delen van 17e-eeuwse oorijzers, kledinghaken, knopen, gespen, broches, vuursteensloten, een klokje, tinnen figuurtjes (de oudste is middeleeuws), ruitersporen Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 26