Zonnetje Bijzondere erfenis Museum Boer Kip en maten, die Boer Kip zijn leven lang verzamelde en die de wanden van zijn woning vullen op de plekken waar geen schilderijen of foto's hangen. Vanuit de entree komen we in een tussenkamer vol beschilderde kasten, tafeltjes, schilderijen en zelfs een volledig beschilderde piano. "Herman heeft tijdens zijn leven enorm veel geschilderd, maar hij heeft nooit werk verkocht of weggegeven. Alles wat hij maakte hield hij zelf. En dat was veel, heel veel. Hij schilderde niet alleen op schildersdoek, maar op alles wat hij tegenkwam. Tafels, stoelen, kasten, potten, emmers, borden, klompen, melkbussen, Er komt geen einde aan de opsomming die Willemsen geeft. Zijn werk ondertekende hij de ene keer met Herman, soms met H. Kip en dan weer als Boer Kip. Nergens is terug te zien in welk jaar een werk gemaakt is. Wat hij wel consequent deed, was het schilderen van een zonnetje, dat in bijna al zijn schilderijen terugkomt. Zelfs in de werken van andere kunstenaars, die tussen zijn eigen schilderijen hangen, tekende Herman Kip een zonnetje. "Soms werkte hij een schilderij van een ander bij, dan ondertekende hij met H. Kip en een plusteken erachter, als teken dat hij niet de originele maker was, maar er wel aan had gewerkt." De deel was een plek waar Boer Kip graag schilderde. Zijn verfpaletten en kwasten liggen er nog, alsof hij ze gisteren nog gebruikt heeft. Ook hier zijn de koeiennamen terug te lezen op de balken bovenaan de muur. Op sommige plekken zit de opgedroogde koeienpoep nog aan het balkenplafond. Op de plek waar vroeger de koeien stonden, staan nu beschilderde bordjes uitgestald met taferelen van de Oude IJsselbrug ten tijde van de Tweede Wereldoorlog. Gebombardeerd, de tijdelijke brug, de nieuwe brug. Vanuit de deel is er toegang tot de eeuwenoude kelder. De zware houten deuren die de kelder afsluiten zijn door Herman Kip in vrolijk lichtblauw met bloemetjes geschilderd. Ernaast leidt een gammele houten trap naar de voormalige hooizolder. Aan de andere kant van de deel ligt de oude paardenstal van Frits, wiens naam nog op de staldeur staat, bomvol beschilderde borden. De rest van de deel is, zoals alles in de oude stadsboerderij, gevuld met bontbeschilderde klompen, melkbussen, meubels, gieters, wasketels, een vuilnisemmer en nog vele andere spullen die Herman Kip met zijn verf transformeerde tot de meest prachtige kunstwerken. Bloemetjes, de natuur, zijn omgeving, molens, kerken. Naïeve outsiderkunst, wordt zijn werk wel genoemd. Wat zijn eigen inspiratie vormde is nooit duidelijk geworden. Maar dat hij een bijzondere erfenis heeft achtergelaten, waar anders dan tijdens zijn leven tegenwoordig iedereen naar mag komen kijken en van kan genieten, dat is zeker. Tekst en foto's: Daniëlla Elshof Adres: Oude Touwbaan 26, Zutphen Openingstijden: van juni t/m september elke zaterdag en zondag van 13u tot 16u. Daarnaast op afspraak: 0575 513 218 Entree: - volwassenen 2 euro - kinderen tot 12 jaar 1 euro www.museumboerkip.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 25