documentaire over het bijzondere leven van Herman Kip kunnen bekijken. De stoelen staan in de ruimte waar de namen van de koeien nog aan de muur hangen. Olga, Wilhelmina, Marie, Anke. Achterin de hoek van de zaal valt de blik op het eigen toilet van Boer Kip: een originele houten plé, ofwel een gat in een plank met een ton eronder, die met enige regelmaat werd leeggegooid op de mesthoop achter de schuur. Het typeert hoe Herman Kip leefde. Zonder enige luxe en comfort. Geen stromend water, geen electriciteit. Wassen deed hij zich ("zo af en toe", vertelt vrijwilligster Gerrie Willemsen, die Slapen op het stro ons door het museum rondleidt, lachend) bij de waterpomp op het erf. Onder het afdak van de voormalige wagenloods hangen zijn talloze jasjes aan haken aan de muur. "De moderne inloopkast van Herman, gewoon buiten." Als de voordeur van het woonhuis openzwaait staan we meteen in de rookkamer. Links de bedstede, met op het stro behalve een deken ook een ouderwetse wandelstok, als beveiliging voor ongewenste bezoekers. Rondom de ouderwetse potkachel staan talloze beschilderde kolenkitten. De muren hangen vol schilderijen, met daartussen porseleinen beeldjes en Delfts blauwe bordjes met teksten als 'Eigen haard is goud waard'. Op een kastje naast de bedstee staat tussen de portretten van Prinses Juliana en echtgenoot Bernard ("Herman Kip was zeer Koningsgezind") het enige moderne apparaat in het huishouden: een (overigens evengoed zeer gedateerd) transistorradiootje, waarop Herman Kip graag naar het weerbericht en Duitse muziek luisterde. Eveneens opvallend zijn de klokken, in alle soorten IZutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 24