Colombiaanse koffie in een pand uit de ZESTIENDE EEUW "Aan dit een pand kon je niet zien dat het rond 1520 is gebouwd, Wij vonden dat zo'n oud huis het verdient om zoveel mogelijk in originele staat teruggebracht te worden. Dus zijn we meteen begonnen met renoveren." Pothuis Eind februari 2014 kopen Frans en Dagmar van Rossum het pand 'De Drie Koningen' aan de Turfstraat 10. Op de begane grond willen ze een koffiespeciaalzaak beginnen. Dat hier ruim dertig jaar een schilderijenwinkel en lijstenmakerij heeft gezeten, is dan nog goed te zien. De muren zijn van onder tot boven bedekt met vezelplaten om schilderijen aan op te hangen. De etalage is dichtgetimmerd, de plafonds verlaagd met gipsplaten. Ze waren stomverbaasd toen ze de vezelplaten weghaalden en er een houten wand tevoorschijn kwam, met een stoffen lambrisering waarin Jugendstil-bloemmotieven waren verwerkt. In de houten muur zaten openingen in de vorm van een oog, een motief dat vanaf 1922, na de vondst van het graf van Toet-Anch-Amon, enorm populair was. "Om de oorspronkelijke stijl te benadrukken hebben we de lambrisering roodbruin geverfd en het hout daarboven zachtgroen", zegt Frans. In de dichtgetimmerde etalage bleek een glas in lood-wand te zitten. "De glas in lood-deurtjes die erbij hoorden waren eruit gehaald, die stonden in de opslag op de tussenverdieping. Wij hebben ze er opnieuw ingezet." Een even grote verrassing was het stalen raam, dat verstopt zat tussen het verlaagde plafond en de tussenverdieping. Er zat geen glas in, de Van Rossums hebben er authentiek glas in lood in laten zetten. Het was alles bij elkaar veel meer werk dan ze hadden verwacht. Maar, zeggen Frans en Dagmar, wat ze aan moois aantroffen was gelukkig óók veel meer dan verwacht. "Iedere keer kwamen we weer iets tegen. Het was een leuke ontdekkingsreis om al die oude dingen terug te halen." De lage aanbouw met schuin dak, met een ingang aan de Korte Beukerstraat, is een pothuis. Deze aanbouwtjes werden vroeger als put gebouwd en waren vaak vanuit de kelder bereikbaar. Later werd een puthuis vaak gebruikt als werkplaats van ambachtslieden, als opslagruimte of als keuken. Door het gebruik als keuken veranderde de naam 'puthuis' in 'pothuis'. Na 1565 werden pothuizen, als er geen achtererf of binnenplaats was, vooral aan de zijgevel van hoekhuizen gebouwd. Begin vorig jaar verkeerde het in vervallen staat, nu vormt het Pothuis het hart van de winkel, waar de koffie en de thee geschonken worden. In het voorste deel van het pothuis is in 1927 een toilet aangebracht; dat

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 20