\N BROCK X Zn. Wi>- ét Restauraties IVERl BOUW TIMMERWERKEN MEUBELMAKERIJ PARKETWINKEL monumentenwacfit qelderland van de Sint Walburgiskerk, die in Zutphen overbleven? In 1633 werd een inval in de schuilkapel gedaan, waarbij een dertigtal katholieken tijdens hun samenkomst werd betrapt en hoge boetes kregen. Later ontdekten zij nog een geheime toegang naar een schuilplaats, waarin mogelijk de priester zich schuil hield. Door de eeuwen heen woonden verschillende families in 'De Wildeman'. In 1794 werd 'De Wildeman' aangekocht door Frederik Albert, Graaf van Limburg Stirum en Bronckhorst, die het huis in 1804 verkocht aan Frederik Christiaan Colenbrander. Rond die tijd is het nieuwe voorhuis aan de Zaadmarkt opgetrokken. In het begin van de 20ste eeuw was er een militair tehuis in gevestigd, daarna de Nationale Christelijke Geheelonthoudersvereniging en tot 1957 het Kantongerecht. In 1957 verkochten de erven Colenbrander het pand aan De Stichting Wijnhuisfonds, die het grote voorhuis verkocht aan H.J. Boers. Boers gaf opdracht tot restauratie, en veranderde de voorgevel aanzienlijk. In 1973 kwam het pand in handen van de Stichting Henriette Antoinette, de oprichters van het Museum Henriette Polak. In 1975 werden de gebouwen (voor- en achterhuis) en de museale collectie door de stichting voor een symbolisch bedrag overgedragen aan de gemeente Zutphen, die daarmee verantwoordelijk werd voor de exploitatie van het museum. Het bestaan van de schuilkapel was lange tijd een goed bewaard geheim. In 1908 wees de toenmalige gemeentearchivaris van Zutphen als eerste op "een eigenaardige kamer". Inmiddels is deze kamer een bijzondere bezinningsplek binnen het museum. 'De Wildeman' was overigens niet het enige huis in Zutphen met een schuilkapel. Ook in het huis 'De Munt' in de Roodetorenstraat 12, is bij een inval in 1646 een schuilkapel aangetroffen. Agnes van Brussel WEGNAARLAREN74 7203HN ZUTPHEN TEL.0575-541651 www.wbrock.nl Restaurateur Heukestraat 16-18. 2e Plaats PaltsDriis 201 Een abonnement op de Monumentenwacht biedt u, als bewoner van een monument, veel voordelen. Specialisten inspecteren uw huis een keer per jaar, van boven tot onder, op onderhoudsproblemen. Kleine gebreken verhelpen ze direct. U krijgt na de inspectie een onafhankelijk inspectierapport, dat ook kan dienen ter ondersteuning van een subsidieaanvraag of belastingaftrek. De Stichting Monumentenwacht Gelderland werkt, dankzij subsidie van de Provincie Gelderland en het Prins Bernardfonds, zonder winstoogmerk. Doel is het behoud van al ons cultureel erfgoed. Wilt u weten wat Monumentenwacht kan betekenen voor uw monument? Neem dan contact met ons op. Bei 026-3391707 of ga naar www monumentenwacht-gi d ni Zutphensepracht.nl 19

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 19