Geschiedenis van 'De Wildeman' Schuilkapel Het gebouw waarin het Museum Henriette Polak is gevestigd is een imposant monument. Begin 16de eeuw behoorde het pand toe aan een rijke wijnhandelaar, Frederick Haack. In 1546 kocht de weduwe van Frederick Haack ook het naastgelegen huis aan de Zaadmarkt, waarna het pand de tegenwoordige omvang kreeg De familie Haack dreef naast de wijnhandel ook een herberg en gaf het de naam 'De Wildeman' naar een middeleeuwse herberg op de Houtmarkt, die tijdens de Spaanse bezetting was verwoest. Een latere Frederick Haack bracht het in 1575 tot magistraat van Zutphen. In 1579 legde deze Haack zijn functie neer uit protest tegen de invoering van de reformatie. Haack werd opnieuw schepen van Zutphen van 1585 tot 1591 onder Spaans gezag, tot Prins Maurits de stad veroverde. Als vooraanstaand katholieke familie creëerde de familie Haack in 1628 een schuilkapel in 'De Wildeman', tussen het voorhuis en de destijds daarachter gelegen stal. Dat gebeurde ook overal elders in het land. Katholieken namen hier hun toevlucht voor hun verboden godsdienstbeoefening. In eerste instantie traden de autoriteiten er hard tegen op, maar op den duur werden de schuilkerken gedoogd en kon men zelfs voor veel geld een officiële vergunning krijgen. Wel was klokgelui en gezang verboden en moest men twee aan twee naar binnen. De familie Haack had waarschijnlijk geen vergunning. De diensten die zij organiseerden waren diep geheim. In de glas-in-lood ramen in de kapel zijn de namen en wapens van de Heer Aerent Schimmelpenninck Vicaris, de Heer Harman Barman Canonicus tot Sint Walborgen binnen Zutphen en van de Heer Willem van der Capellen plus het jaar 1628 vermeld. Waarschijnlijk waren dit mede oprichters. Waren zij de laatste katholieke geestelijken Portret van Henriette Polak, geschilderd door Joop Sjollema 18 Zutphensepracht.nl De schuilkapel met glas-in-lood ramen

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 18