Een huis met balkon op de stadsmuur rt H II II ii ii m ii 's-Gravenhof 22 Als een 17e eeuwse Zutphenees vandaag de dag het 's-Gravenhof op kwam lopen, zou hij omvallen van verbazing. "Dit kan Zutphen niet zijn," zou hij denken. "Waar zijn de gracht, de brug, de poort, de stadswal? En dat grote huis op de hoek, wat doet dat hier? Als ik me goed herinner, stond hier een rijtje huizen." Verstoppertje Hij heeft gelijk. Op de plek waar nu het statige pand 's-Gravenhof 22 staat, bevonden zich ooit drie los staande huisjes. Met smalle gangetjes ertussen, zodat de bewoners via een achterom hun huis in konden. Achter de huisjes liep een straatje en daar weer achter stond de stadsmuur. Toen de bewoners eind 16e eeuw vonden dat het straatje wel erg veel ruimte opslokte, trokken ze het bij de huizen. Prins Maurits gedoogde die annexatie. Al bedong hij wel, nu de huizen pal tegen de stadswal aan kwamen te staan, dat de garnizoenssoldaten een vrije doorloop op de stadswal hielden. Tussen de verschillende zolders zaten verbindingsdeuren, en vanaf de stadswal naar de zolders kwamen deuren waardoor de soldaten bij dreigend gevaar de huizen in konden vluchten. Nu de stadsmuur hun achtermuur was geworden, zagen de bewoners nog meer mogelijkheden om hun huis te vergroten - ze hakten bedsteden uit de muur. Anno 2015 is het bijna niet voor te stellen dat achter het indrukwekkende witte front van 's-Gravenhof 22 een wirwar van huisjes en tuintjes heeft gelegen. Hanna Scholte (67) woont er al bijna 35 jaar, maar kent het pand al haar hele leven. "Mijn opa en oma woonden hier, als kind kwam ik er vaak. Toen het na hun dood leeg kwam te staan, ben ik er in 1980 antikraak gaan wonen. Tijdelijk, dacht ik, totdat het verkocht zou zijn. Maar na een jaar was ik er zo aan gehecht geraakt, dat ik het zelf heb gekocht. Het is een warm huis, het omarmt je en heeft een prachtig uitzicht op het plein." Hanna heeft zich verdiept in de historie van het huis. Hoe meer ze te weten kwam, hoe beter ze begreep waar al die onverklaarbare gangetjes, kamertjes, hokjes, overloopjes en deurtjes vandaan kwamen, waar ze als kind zo fijn verstoppertje in had gespeeld. "Die waren er omdat het eigenlijk drie woningen zijn, die in de a g

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 12