Gezamenlijke inzet voor de toekomst van de Walburgiskerk Cursus Zutphenkunde Kijk voor meer nieuws op www.zutphensepracht.nl MIDDELEEUWSE STAD Graven gerestaureerd De Protestantse Kerk in Zutphen (PGZ) is al een tijd in overleg met de Stichting Oude Gelderse Kerken over het eigendom, beheer en de toekomst voor de kerk. De gemeente Zutphen vindt de toekomst van de kerk en vooral ook van een betere exploitatie en toegankelijkheid van de kerk, De Librije en de toren van belang. Daarom heeft de gemeente subsidie aangevraagd en gekregen voor het haalbaarheidsplan bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed en hiermee een impuls gegeven aan de besprekingen. Voor subsidie van de provincie voor een herinrichting was helaas geen budget beschikbaar. De grote betrokkenheid van de gemeente blijkt uit de zoektocht naar subsidiemogelijkheden wx en de aanwezigheid van wethouders, TO >m 1 burgemeester en ambtenaren bij presentaties en bijeenkomsten waar de /eSwffi L toekomst van de kerk en verduurzaming aan de orde zijn. Recent gaf de gemeente een subsidie voor een tweede bijeenkomst over de kerk in relatie tot liet plein en de functies in de stad. Op dit moment zijn KjM er verkennende gesprekken en onderzoeken over een samenwerking tussen de kerk en de stedelijke musea. De gemeente heeft ook voor deze gesprekken een bijdrage toegezegd en bemiddelt over een grote subsidie bij een ministerie. De toekomst van de Walburgiskerk is Bezoek van (voormaiig)gedeputeerde van Gelderland nu afhankelijk van de beslissingen van de nieuwe eigenaar van de kerk. De gemeentelijke Marion Traag aan de Librije inspanningen zijn gericht op een nieuwe en mooie toekomst van de Walburgiskerk. Meer weten over Zutphen? U kunt Zutphanoloog worden door het volgen van een basiscursus Zutphenkunde, georganiseerd door het Cultuurhistorisch platform. De cursus bestaat uit vijf hoorcolleges en twee buitenactviteiten. De cursus is in 2015 en voorjaar 2016 al volgeboekt. Voor de cursus vanaf september 2016 kunt u zich in schrijven bij cursuscoördinator Ap Lammers: pr@historiezutphen.nl De cursus wordt gehouden op woensdagen in de Witte vleugel Kerkhof 1a in Zutphen. Docenten zijn Willem Frijhoff, Michel Groothedde, Christiaan te Strake, Jeroen Krijnen en Etienne van den Hombergh. Op de Rooms Katholieke begraafplaats aan de Warnsveldseweg in Zutphen zijn zes bijzondere graven te bewonderen. De graven zijn bijna 150 jaar oud, maar onlangs opnieuw ingewijd met wijwater en een gebed. Hier liggen drie broers en drie zussen van de familie Bellefroid. Hun levens spreken erg tot de verbeelding door de roemrijke geschiedenis van de drie mannen. In het militair museum in Soeterberg hangt een aquarel van Willem Constantijn Staring waarop Commandant J.B.B. Bellefroid staat afgebeeld te paard in militair uniform. De broers waren alle drie militairen van hoge rang. J.B.B. Bellefroid is geboren in 1790 en werd in 1840 bevorderd tot commandant. Zijn militaire carrière is het meest opvallend. Hij ging met Napoleon op veldtocht naar Moskou en nam deel aan tien veldslagen. Hij overleefde de terugtocht uit Rusland en de overtocht bij de Berezina. Nadat Napoleon was verslagen diende hij net als zijn broers voor de Prins van Oranje, de latere koning Willem II. Hij eindigde zijn leven helaas in het krankzinnigengesticht in Zutphen. Van de zussen is minder bekend. Twee van hen woonden op de Nieuwstad 20 en de broers trokken op latere leeftijd bij hen in. De graven zijn onlangs gerestaureerd en liggen er nu in volle glorie bij. In opdracht van de Rijksgebouwendienst bouwde de Zutphense bouwkundige Constant Willems in 2013 een maquette van een Middeleeuwse stad, anno 1340, op schaal 1:300. In Zutphense Pracht nummer 4 stond een verhaal over het bouwproces. Deze maquette is nu te bewonderen in het nieuwe Nationaal Militair museum in Soesterberg. Na uitgebreid onderzoek naar gebouwen die rond 1340 in zo'n stad stonden, bouwde hij een stad waarin je van oorsprong middeleeuwse gebouwen uit Zutphen, Deventer en Utrecht kunt herkennen. Zutphensepracht.nl 11

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2015 | | pagina 11