De IJsselkade Blij met de bomen Op de website staat een lange reeks projecten, van paleistuinen tot crematoria tot speeltuinen. Voor Reinier was het een beetje thuiskomen, omdat zijn roots in Zutphen liggen. Hij kocht het pand in 1998, nadat het al drie jaar had leeg gestaan. "Die leegstand is voor mij onbegrijpelijk, omdat het zo'n prachtig pand is met uitzicht op de IJssel. Zo'n kantoorhuisvesting komt de collegiale sfeer ten goede. Iedereen heeft hier een mooie ruime werkplek met de mogelijkheid om ramen open te zetten en even op het balkon koffie te drinken met uitzicht op de stad. Zelf geniet ik ook erg van de zomerse geluiden van ouders en kinderen bij de waterplaats langs de IJssel. Ik vind het merkwaardig dat kantoren kiezen voor anonieme plekken op een industrieterrein, waar geen raam open kan, terwijl dit soort plekken te koop of te huur zijn." Smits zwom als kind in de IJssel van Eefde naar de ruïne Nijenbeek. Zijn grootvader van moeders kant, Vrugtman, was stadsbeiaardier. "Er gaat een mooi verhaal over hem,"vertelt Smits. "Op een dag liet hij de sleutel van de torenkamer aan de buitenkant in het slot zitten. Hij zat opgesloten en vroeg zich af hoe lang het zou duren voor iemand hem zou zoeken. Hij besloot zijn marktconcert aan te passen en speelde 'In naam van oranje doe open de poort'. Hij herhaalde het tot vervelens toe en dat werkte. Al snel beklom iemand de toren om hem te bevrijden." Het pand, dat het echtpaar Smits in 1998 aantrof, zag er uitgewoond uit. Op de wanden zat jute betengeling en daarachter zaten kranten uit de oorlogsjaren. Het pand bestaat uit een beneden- en bovenhuis met aparte opgang. Als je voor het pand staat, zie je dat het één geheel is en de aparte opgang later moet zijn gerealiseerd. De IJsselkade dateert van 1860 en de splitsing van het pand is waarschijnlijk rond 1900 gerealiseerd. Oorspronkelijk was het een statig woonhuis met koetshuis aan de Oude Wed, voorzien van zonneblinden aan alle ramen. Die zonneblinden zijn in de loop der jaren verdwenen. In 2002 bood de gemeente Zutphen een mogelijkheid aan om met een aanzienlijke subsidie weer zonneblinden aan te brengen bij de vensters. Smits maakte daar graag gebruik van om de oude De huizen aan de IJsselkade dateren van 1860. Voor die tijd was Zutphen een echte vestingstad meer gericht op defensie dan op handel, met een ring van wallen en grachten en daarachter de stadsmuur. Zutphen was net als Doesburg, Deventer, Zwolle en Kampen onderdeel van de IJssellinie bedoeld om de vijand tegen te houden. De grond rond de stad was militaire grond in bezit van het ministerie van oorlog. Rond 1850 veranderde er wat in het defensiebeleid, waardoor Zutphen de kans kreeg de gronden rond de stad te kopen. Er kwamen nieuwe havens en een brug en er werd een prijsvraag uitgeschreven voor de inrichting van de IJsselkade. Die prijsvraag werd gewonnen door architect A.B.W. Langenberg. De kavels aan de IJsselkade werden aan particulieren verkocht onder voorwaarde dat binnen 18 maanden moest worden gebouwd volgens nauw omschreven bepalingen. Voor de hoekpanden bij de Marspoortstraat was er al een vastgestelde geveltekening in ronde vorm. Tot op de dag van vandaag bepaalt het ontwerp van architect Langenberg het fraaie aangezicht van de stad. 7

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 7