Voorwoord Het verlies van een IJsselhoeve www.zutphensepracht.nl Brummen is mijn dorp en Zutphen mijn stad. Ik woon er precies tussenin, in het buurtschap Cortenoever. Vroeger zei Cortenoever niemand wat, maar de laatste tijd weten veel mensen waar ik het over heb, vanwege het project Ruimte voor de rivier. Er worden boerderijen en woonhuizen gesloopt om de IJssel meer ruimte te geven. Het is pijnlijk om te zien hoe boerderijen, waar enkele generaties van een familie hebben geboerd, tegen de vlakte gaan. Om de paar dagen fiets ik even naar de IJssel naar boerderij 't Halfvasten, een monumentale IJsselhoeve (en vroeger schipperscafé). Als u dit blad leest is de boerderij verdwenen, maar zeker niet vergeten. Daar zorgde de Stichting IJsselhoeven tijdens het monumentenweekend voor met locatietheater in en om deze boerderij. Er is een film gemaakt over de geschiedenis van 't Halfvasten, er is een novelle over het pand verschenen en in december ligt er nog een boek met een bouwhistorische onderzoek. Zutphense Pracht stapte even over de gemeentegrens om het verhaal hierover te vertellen. Protesten tegen de sloop mochten niet helpen, maar de vraag blijft. Zou er nu werkelijk iets mis gaan, als het pand bleef staan? Als makers van Zutphense Pracht waren we tijdens het monumenten weekend van 11 en 12 september aanwezig in de binnenstad. Het thema was dit jaar 'Op reis' en daarop aansluitend stonden we zaterdag op het 's Gravenhof met een A-Ford en een schitterende aangekoppelde replica van een houten caravan. Zondags stonden we op de markt met dezelfde caravan en een Z.E.G.O. bus. De trotse eigenaar Willem Brock was erbij om alle bewonderaars tekst en uitleg te geven. Er was muziek, theater en zang door de hele stad en veel monumentenbewoners stelden gastvrij hun huizen open. Dat gebeurde kort daarna weer voor het Huiskamertheaterfestival Gast in Zutphen op 5 oktober waarbij zeshonderd bezoekers in kleine groepjes twintig monumenten bezochten voor een voorstelling. Bewoners vertelden de bezoekers over de geschiedenis van hun pand en hoe bijzonder het is om er te wonen. Ook voor Zutphense Pracht gaan steeds weer nieuwe deuren open. Soms vragen mensen aan me of de onderwerpen voor Zutphense Pracht niet uitgeput raken. Welnee, zeg ik dan, we kunnen nog jaren vooruit. Agnes van Brussel Hoofdredacteur Zutphense Pracht 1MI Ook online Zutphense Pracht is een full color magazine over monumenten, bouwhistorie en archeologie in Zutphen en verschijnt 2 keer per jaar. Het is tot stand gekomen door samenvoeging van de nieuwsbrieven 'Monumentaal' van de Gemeente Zutphen en 'Monument' van Stichting het Wijnhuisfonds. Zutphense Pracht verschijnt in een oplage van ca. 2300 exemplaren en wordt verzonden naar alle sponsors, huurders en donateurs van het Wijnhuisfonds en relaties van Monumentenzorg Zutphen, waaronder de bewoners van Zutphense monumenten. Ook wordt het magazine verkocht in alle boekhandels van Zutphen en Warnsveld. Voor meer informatie, nieuws en voorgaande exemplaren gaat u naar www.zutphensepracht.nl. Hoofdredacteur Redactie Vormgeving en marketing Advertenties Redactieadres Agnes van Brussel Agnes van Brussel, Ton van Ingen Schenau, Nicolien van Doorn, Harriët Verbeek, Sander Grootendorst, Daniëlla Elshof, Bert Fermin, Jeroen Krijnen, Hendrik Haafcens Berthil van den Brink info@zutphensepracht.nl of tel. 0575 - 785 670 Weg naar Laren 45, 7203 HE Zutphen Alle rechten voorbehouden. Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd, opgeslagen in een geautomatiseerd gegevensbestand, of openbaar gemaakt, in enige vorm of op enige wijze, hetzij elektronisch, mechanisch, door printouts, kopieën, of op welke andere manier dan ook, zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de uitgever. De informatie in deze uitgave is met de grootst mogelijke zorg samengesteld. Uitgevers en auteurs zijn niet aansprakelijk voor mogelijke handelingen en/of beslissingen gebaseerd op deze informatie. www.zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 5