Ode aan 't Halfvasten ZWEMWEDSTRIJDEN Een eerste aanzet tot de bouwhistorie en ontwikkelingsgeschiedenis van een unieke T-boerderij. De boerderij Op 9 september 1923 werd er een zwemwedstrijd gehouden vanaf 't Halfvasten naar de Bult van Ketjen in Zutphen, 8 km stroomwafwaarts. Er waren 23 deelnemers, onder wie vijf vrouwen. De wedstrijd was zo'n succes, dat hij voortaan ieder jaar werd georganiseerd. De schuren bij 't Halfvasten dienden als kleedruimtes: een voor de dames, een voor de heren De deelnemers startten vanaf twee rijnaken die dwars in de IJssel lagen. Eerst de dames, drie minuten later de heren. In de tweede helft van de jaren vijftig was het water van de IJssel evenwel zo vervuild, dat de zwemmers er last van kregen. Op zondag 2 augustus 1959 is daarom, met 226 deelnemers, de 27ste en laatste wedstrijd gehouden. plaats moeten maken voor een nieuwe dijk. Uiteindelijk werd de nieuwe dijk achter de boerderij aangelegd. Die bleef gespaard, alleen de schuren er achter werden afgebroken. De boerderij kreeg een pompinstallatie, zodat hij in een polder kwam te liggen, het kleinste poldertje van de omgeving. In 1985 verhuisde zoon Hendrik Jan (1957) naar de boerderij aan de andere kant van de nieuwe dijk. Eind 2004 kregen hij en zijn vader de eerste aankondiging van de op handen zijnde plannen van Ruimte voor de Rivier. Toch heeft het er jarenlang naar uitgezien dat 't Halfvasten gespaard zou blijven, totdat uiteindelijk bekend werd dat ook hij gesloopt zou worden. In oktober 2013 overleed Joop Wassink, die op 't Halfvasten was blijven wonen. In de nacht dat hij stierf scheurde een dikke tak uit de oude wilg op het erf. Bovenaan zijn rouwkaart stond: "Je moet een oude boom niet verplanten...." Tekst en foto's: Mirjam ten Hove - EMD-monumentenzorg Boerderij 't Halfvasten is in oktober 2014 afgebroken als gevolg van de uitvoeringsplannen voor het project 'Ruimte voor de Rivier'.'t Halfvasten was een bijzondere en cultuurhistorisch waardevolle boerderij. Tijdens de inventarisatie van T-boerderijen in de IJsselvallei (2011), uitgevoerd in opdracht van de Stichting IJsselhoeven, was 't Halfvasten al opgemerkt vanwege de unieke ligging, de gebruiksgeschiedenis en de authenticiteit van de boerderij. De boerderij had geen beschermde status; het was slechts eerder geïnventariseerd (1991) en kort beschreven voor het Monumenten Inventarisatie Project (MIP). Als motivering voor een mogelijke bescherming meldt de MIP-beschrijving uit die tijd: architectonische- en situeringswaarde. Kort voor de sloop is de boerderij bouwhistorisch onderzocht en de informatie uit het onderzoek wordt verder uitgewerkt. Onderstaand alvast een eerste aanzet over de bouwhistorie en de ontwikkelingsgeschiedenis van 't Halfvasten. In december 2014 verschijnt er een boek over. De oorspronkelijk hoofdvorm van boerderij 't Halfvasten is een hallehuis. Deze boerderijvorm is in de Middeleeuwen ontstaan voor 56

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 56