Markante IJsselhoeve gesloopt Holthuizerweg 14, Brummen Niet veel boerderijen zullen, alvorens gesloopt te worden, zo'n indrukwekkend afscheid hebben gekregen als 't Halfvasten, een boerderij in de uiterwaarden enkele kilometer stroomopwaarts van Zutphen. Door: Nicolien van Doorn Op drie achtereenvolgende avonden werd over deze Cortenoeverse IJsselhoeve een buitenfilm vertoond; hierna mochten de aanwezigen een kijkje nemen in de feestelijk versierde boerderij en tenslotte reed Prins te Paard met zijn zonnekar door het weiland om de verhalen te sprokkelen die met 't Halfvasten te maken hebben: zwemmende koeien, veldslagen tijdens de Tweede Wereldoorlog en een boerderij die gesloopt wordt omdat de rivier ruimte nodig heeft. En zo is er alweer een historisch pand verdwenen. Goed, het was dan misschien geen boerderij van uitzonderlijke schoonheid, maar markant was-ie wel. En vanwege zijn ligging, pal aan de IJssel, droeg hij een unieke historie met zich mee. Die historie begint al, voorzover we weten, in 1557 met een landkaart waarop de naam 'Halfvaste' voorkomt. Op een oude sta&aart uit 1671 staat eveneens een stuk land ingetekend met die veldnaam. Of er toen ook al een boerderij stond, is niet bekend. En hoe dit gebied aan zijn naam komt, evenmin. Het kan te maken hebben met het drinken van een borreltje halverwege de vastentijd. Of met een boot die daar half vast lag en is losgeslagen. Al kan het ook een aanduiding zijn van de ligging van de boerderij, halfverwege Doesburg en Deventer. In het begin van de 19e eeuw schijnt er ook een boerderij "Heelvasten" te zijn geweest. Oud- Brummenaar Willem Reusink is al jaren - tot dusver vergeefs - op zoek naar bewijs hiervoor. Dat hier een boerderij kwam te staan is logisch, want bij iedere overstroming liet het rivierwater vruchtbare grond achter. Een prachtplek dus voor een boerenbedrijf. Vanwege zijn ligging aan de IJssel fungeerde hij bovendien als overslagplaats voor de binnenvaart en als schipperscafé. In de herfst brachten de boeren hun oogst naar de schepen, die op hun beurt turf aanvoerden. Lag er zo'n turfschip aangemeerd in Cortenoever, dan fietste de schipper naar het dorp om dat aan te kondigen. De manden met turf werden uit het schip gehaald, op de nek over de loopplank gedragen en op de karren van de klanten geladen. Het

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 54