TEKENSCHOOL DE KOLAM IN TWEE STATIGE MONUMENTALE PANDEN IJzerfabriekje Behalve een statig gemeentelijk monument aan de Paardenwal, heeft tekenschool De Kolam sinds vorig jaar ook de beschikking over een prachtig monumentaal pand aan de Laarstraat 77. De naam De Kolam is afgeleid van de traditionele kunst van vrouwen in India. Lisa woonde dertien jaar in de spirituele leefgemeenschap Auroville in Zuid India. Daar zorgde ze ervoor dat de vrouwen ter plaatse hun geld konden verdienen met traditionele kunst. Het groeide uit tot een professioneel bedrijf met ruim vijftonderd vrouwen in dienst en 36 kleermakers, Vanwege haar kinderen keerde Lisa terug naar Nederland. Nu drijft ze haar tekenschool Kolam in twee monumentale panden. In de Laarstraat 77 was ooit een ijzerfabriek gevestigd. De tegel met de toenmalige naam 'Fa. J. Koppel Zn' is nog altijd gemetseld boven de authentieke schouw in de ontvangstruimte. De receptie van destijds doet tegenwoordig dienst als kantoor voor eigenaresse Lisa Borstlap, die al sinds begin jaren 80 in Zutphen is gevestigd met haar tekenschool, van waaruit ze behalve allerlei workshops en een tweejarige basisopleiding ook gespecialiseerde tekenopleidingen verzorgt. Een levensschool, noemt Lisa haar tekeninstituut ook wel. Het gaat hier niet alleen om het leren tekenen. "De opleidingen werken ook therapeutisch voor de studenten zelf. Met name voor mensen die het moeilijk vinden zich verbaal te uiten kan tekenen een heel goede manier zijn om gevoelens duidelijk te maken." Trots leidt Lisa me rond in haar beide monumentale panden. Het pand aan de Paardenwal uit 1909, met de opvallende mozaïektekening aan de gevel, door Lisa en de Kolam-docenten zelf ontworpen en gemaakt. De systeemplafonds die om praktische redenen in het pand aangebracht zijn doen nauwelijks aftreuk aan de sfeervolle hoge ruimtes, waar zoveel mogelijk authentieke details bewaard gebleven zijn. De klapbankjes in de vensterbanken, waar studenten graag even de ogen dichtdoen tussen de lessen door. De hoge plafonds met originele rozetten en de enorme raampartijen, waardoor het licht - ideaal voor een tekenschool - rijkelijk binnenkomt. Aan de Laarstraat staan in de tuin nog twee schuren die, net als het pand zelf, stammen uit begin 19e eeuw. Het 'bakhuisje', waar vroeger het ijzer gesmolten werd, is een 'krot', zo zegt ze zelf. "Daar moeten we nog een keer mee aan de slag." De andere schuur, waar de enorme fabriekskatrollen nog aan het plafond hangen en waar de originele stenen vloer volledig hersteld is, wordt door De Kolam gebruikt als lesruimte. Een smeedijzeren deur, voor de huidige generatie bewoners veel te laag, waardoor je er bijna gebukt doorheen moet - leidt naar een bergruimte. In het hoofdgebouw zaten voordat Lisa het pand begin 2013 kocht vluchtelingen. Overal waren wandjes geplaatst, zodat ieder z'n eigen hokje had. Lisa en haar man trokken negen maanden uit voor een grondige verbouwing, waarbij zoveel mogelijk van de originele elementen van het gemeentelijk monument bewaard bleven.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 51