Rijksmonument biedt goede 'gronding' voor yogacentrum Gewelvenkelder Ooit was het een pakhuis, inmiddels is het Rijksmonument aan de Rodetorenstraat 16 al jaren de locatie voor het yogacentrum van Uf Riezebos. "Een ontzettend fijn pand, zeker voor het geven van yoga. Zo ervaren mensen die hier binnenkomen het ook meteen. Vaak zijn bezoekers verrast en onder de indruk van de mooie, rustgevende ruimte." Hoewel haar woon- en werkruimte midden in de oude Zutphense binnenstad ligt, ervaart Uf een groot gevoel van rust aan de Rodetorenstraat. Op haar kleine binnenplaatsje, omgeven door grote bomen en grenzend aan de achtertuinen van de woningen aan de Raadhuissteeg, ervaart Uf 'de stilte in de stad'. "Vaak hoor je enkel het carillon spelen. Genietmomentjes", aldus de yogajuf, die sinds 2001 gevestigd is in het prachtige monument aan de Rodetorenstraat. Bij binnenkomst sta je als bezoeker direct in haar yogaruimte, die door een oude wand met paneelraampjes gescheiden wordt van haar privé-leefruimte. Oorspronkelijk kenden de ruimtes een open verbinding, maar om haar yogaleerlingen niet af te leiden met een blik in haar keuken, plaatste Uf zelf een deur, waarmee yogazaal en woonruimte duidelijk gescheiden zijn. De ruimte ademt een sfeer van rust en ontspanning. Of het komt door de eeuwenoude geschiedenis van het pand weet Uf niet, maar zittend op haar yogamatje ervaart ze hier heel krachtig 'gronding'. "Het pand zelf heeft ook iets heel krachtigs, met zijn dikke muren en zware balken aan het plafond. Het vermoeden is dat dit van oorsprong twee panden waren, vandaar ook de steunbalken midden in de yogazaal." Dezelfde dikke steunbalken zijn terug te vinden in de oude gewelvenkelder die - nog geheel in originele staat - zich onder het pand bevind. Net als in de yogazaal zijn ook hier overal de oude kaarsennissen in de muren bewaard gebleven. Waarschijnlijk dateert de kelder van voor 1600. Er heeft nog geen bouwhistorisch onderzoek plaatsgevonden. Waarschijnlijk is de Roode Toren rond 1600 afgebrand. In 1611 werd het huidige gebouw op de oude fundamenten opgebouwd. Het was het grootste pakhuis van de stad. Naast graan- en goederen was ook een deel als herberg ingericht. In de jaren '70 van de vorige eeuw is het pakhuis tot woonhuis en kantoor- en later cursusruimte verbouwd. Samen met 'De Munt' is 'De Roode Toren' sfeerbepalend voor de Rodetorenstraat. Meerinformatie: www.ufrie.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 50