Boetseren en schilderen in De een volgt een cursus fotografie, de ander doet aan yoga, boetseert, maakt chocola, zingt of tekent. Het maakt alles uit waar je het doet. Een cursus in een monument betekent genieten van een historische plek. Het geeft de lessen een meerwaarde. EEN WALTOREN Onze Harry houdt de wacht Workshops of cursussen in Monumenten Door: Nicolien van Doorn Twee jaar geleden ruilden Annewietske en Ed Stavast hun nieuwbouwhuis in Zutphen voor een dertiende-eeuwse waltoren met daaraan gekoppeld een huis uit 1825. Ze hadden nooit eerder in een oud huis gewoond en schrokken van de staat waarin het verkeerde. "Het was uitgeleefd, verveloos en het stonk naar vet en vocht", zegt Annewietske. "De buurtjes waarschuwden ons: jullie komen in een vochtig huis." Desondanks vielen Ed en Annewietske als een blok voor de bedstee in de voorkamer, de ongelijke vloerdelen en de zolderverdieping met daarachter de dertiende-eeuwse halfronde waltoren. Die toren, zag Annewietske meteen, zou een ideale cursusruimte zijn voor de boetseer- en aquarelleerlessen die ze geeft. "De eerste week hebben we alleen maar door het huis gedwaald. Het voelde als een warme deken, het was helemaal ons huis." De deken werd een stuk koeler toen bleek dat het huis inderdaad vochtig was. En niet zo'n beetje ook. "Op sommige plekken zakte je door de vloer. Vóór ons heeft hier een vrouw gewoond met haar dochter. Na een jaar is ze vertrokken, ze zag er geen gat meer in. Daarvoor had beeldhouwer 't Mannetje hier 18 jaar gewoond." Inmiddels is er door verhuurder Het Wijnhuisfonds het nodige onderhoud gepleegd. Alle vochtplekken zijn weggewerkt. De twee kelders waren een verhaal apart: "Daar stond altijd een laag water in. Het gewelf was zo papperig, dat je je vinger erin kon steken. Dat kwam omdat er geen regenpijp is, dat vindt het Wijnhuisfonds hier niet passen. Als het regende liep het water vanaf het afdak langs de muur, zo de kelders in. Langs het huis is het zand afgegraven en de aarde weggehaald. Vervolgens zijn er vijf lagen bitumen op de muur gesmeerd, is het gat opgevuld met zand dat water afvloeit en zijn de tegels aangesmeerd met cement. Het gat was zo diep, dat er een tweede man bij moest komen om de emmers aan te pakken." De kelders zijn nu droog. De houten vloeren in het huis zijn ossenbloedrood geschilderd, de kieren in de deuren gedicht. Nu is het de beurt aan de zolder, waar Annewietske haar atelierruimte heeft gepland. Die komt uit in de toren waar ze haar lessen geeft. Loop je de toren uit, dan sta je op een stukje

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 48