Het APENSTERT-SCHIP G Van Zutphens trots tot tuinhekje r ^^ssbkjh»' Door: Bert Fermin er perfect in bewaard. De hoeveelheid bijzondere vondsten is dit kleine onderzochte stukje is dan ook enorm. Het opvullen van de gracht heeft een eeuw geduurd en was een geleidelijk proces. Het opvullen was dan ook geen doel op zich, en resulteerde in een pakket dat uiteindelijk ruim boven de oorspronkelijke insteek van de gracht uitkwam. Dat het opvullen een geleidelijk proces was kunnen we zien aan het feit dat er geen cesuren zichtbaar zijn in het pakket, maar ook aan de diverse fasen van houten perceelscheidingen die op verschillende hoogten in dit pakket zijn ingeslagen. De meeste van deze houten perceelscheidingen bestaan uit aangepunte paaltjes die in de grond zijn gedreven. In één fase heeft de afscheiding echter een speciaal karakter: hij is vervaardigd uit delen van een schip. In 2013 werd voorafgaand aan de bouw van een appartementencomplex archeologisch onderzoek gedaan op het Broederenkerkplein.1 In de Zutphense Pracht 5 van dit jaar kwam deze opgraving ook al ter sprake.2 Het betreffende bouwblok ligt tussen het Broederenkerkplein en de voormalige Apenstert(straat). In de opgraving werden vooral resten uit de 13e eeuw aangetroffen. Latere resten zijn grotendeels verdwenen bij het opruimen van de puinhopen van het bombardement van 14 oktober 1944. In de langwerpige opgravingssleuf werden resten van huizen in leembouw, houten straatdekken (van de 13e-eeuwse Apenstert) en een in de 13e-eeuw gestadig opgevulde 12e-eeuwse stadsgracht aangetroffen. Deze gracht werd rond 1200 overbodig toen een nieuwe wal werd aangelegd in de Barlheze. Daarmee kon ook de aarden wal worden geslecht, waardoor er ruimte vrijkwam voor de bouw van de eerder genoemde huizen. Tussen de huizen en de half gedempte gracht lag een smal straatje: de Apenstert. De eerste grachtdemping vond dus al plaats rond 1200. Op dat moment werd de gracht tot net boven de grondwaterspiegel gedempt met zand van de wal. De rest van het walzand zal elders gebruikt zijn voor ophoging van laag terrein, of misschien voor de bouw van de nieuwe wal. Bovenop dit relatief schone dempingszand vinden we echter een demping van een geheel andere orde. Dit pakket bestaat uit een dikke laag zwarte mestige aarde. De conserverende werking van deze lagen is groot. Niet alleen bot, maar ook bijvoorbeeld hout, leer en ijzer blijven Dat bleek in het veld al gauw: de planken die in de constructie gebruikt waren, bleken bezet te zijn met rijen "breeuwsintels". Dat zijn brede ijzeren krammen die in de middeleeuwen gebruikt werden om "sintelroeden" vast te krammen tussen de naden van scheepsplanken.3 De sintelroeden van eikenhout hielden op hun beurt stroken mos op hun plek. Zo werd het mos stevig in de naden geduwd en nadat het in eerste instantie droge mos zich als een spons ID Compositie houttekening

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 44