De OOGST VAN TWINTIG JAAR WERKGROEP BOUWHISTORIE Door: Agnes van Brussel "Als werkgroep bouwhistorie zijn we dol op naden in het metselwerk. Hier in de kelder van De Driekant wijst zo'n naad op de oorspronkelijke scheidingsmuur uit het begin van de veertiende eeuw. Dat zijn de betere vondsten, waar we als werkgroep op kicken." Constant Willems neemt het pand van Bakkerij de Driekant als voorbeeld om uit te leggen wat de werkgroep Bouwhistorie doet. Het is een van de tweehonderd middeleeuwse panden in Zutphen, waar de werkgroep bouwhistorisch onderzoek heeft gedaan. In de kelder onder de winkel aan de Lange Hofstraat wijst hij allerlei wetenswaardigheden aan. "Zie je de kaarsnissen. Die zitten vaak naast een schouw, maar ook in kelders om er brandveilig een kaars te laten branden. We meten ook de dikte van de stenen en tellen de lagen." Met bewondering kijkt hij rond in de smaakvol ingerichte kelder, waar regelmatig cursussen worden gegeven. "Als je eens wist hoe dit er uit zag in 1997, voordat de Driekant ging verbouwen. De vorige eigenaar bakkerij De Weerd gebruikte maar een klein stukje kelder. De rest was volgestort met troep. We hebben ontdekt dat hier vier kelders zaten, behorend bij twee bakstenen huizen uit de dertiende eeuw. Die huizen stonden met hun ingang in de Lange Hofstraat. Het waren huizen van vijf meter breed, een vaste middeleeuwse perceelsmaat, waar over een standaard grafelijke grondbelasting werd betaald: zes penningen en een kip. Rond 1425 werd op de vier kelders een nieuw, twee keer zo groot, huis gebouwd. In de zestiende eeuw werd het weer gesplitst en vanaf de achttiende eeuw is het als bakkerij in gebruik." Veertiende-eeuws Zutphen De werkgroep Bouwhistorie van de Historische Vereniging Zutphen viert dit jaar een jubileum. In 1994 richtte gemeentearcheoloog Michel Groothedde met de toenmalige stadsarchivaris Richard Hermans de werkgroep op. Hun enthousiasme was zo aanstekelijk dat ze al snel een aantal vrijwilligers aan zich trokken. Aanvankelijk wilden ze alleen panden van voor 1572 onderzoeken. Volgens de geschiedenisboeken zou in 1572 de volledige stad zijn platgebrand door de Spanjaarden. Er zou niets van over zijn. Dat dit niet klopt bewijst het pand van de Driekant, dat de naam Vergulde Scheer draagt, en nog vele andere panden in de oorspronkelijk veertiende-eeuwse binnenstad. Bouwhistorisch onderzoek bestaat uit twee delen, archiefonderzoek en het feitelijke onderzoek van het pand. In het archief in de Spiegelstraat ligt een schat aan informatie over de bewoners

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 42