DORPSHERSTEL WARNSVELD FUSEERT MET STICHTING WARNSVELDSE MÜNuMENTEN Dit rijksmonument ligt aan de Rijksstraatweg, op de rand van het 'beschermd dorpsgezicht'. Het was aan het begin van de 17e eeuw een van het grote aantal herbergen die het dorp telde en stond bekend onder de naam Bentincksboomgaard. Eigenaar was de familie Van der Cappellen- Bentinck, die het pand in 1621 verkocht aan ene Berend Boeckholt. Vanaf 1651 droeg de herberg de illustere naam De Flapschotel en in de 18e eeuw wordt dat Het Witte Paard. Pas rond 1850 wordt het verbouwd tot herenhuis. Bijzonder is dat het pand geen verdieping heeft maar bestaat uit de begane grond met een schilddak. Dat is een daktype dat wordt gevormd door twee driehoekige schilden of dakvlakken aan de korte kant en twee trapeziumvormige schilden aan de lage kant. Het is een voorbeeld van een 'noordboomdak'. De noordboom is de plaats waar de twee dakschilden elkaar raken aan de bovenzijde (nok). Het schilddak is goed bestand tegen storm en wordt daarom veel in het buitengebied toegepast. Na de verbouwing wisselde het huis verschillende malen van eigenaar en werd enige tijd verhuurd aan de toenmalige burgemeester van Warnsveld Hendrik Joan Ardesch van Hamel, die met de bijnaam 'onze Hendrik Jan' door het leven ging. In 1935 kwam het in bezit van de familie Verloren van Thermaat. Bron: Warnsvelders, wonen, werken en leven in de 20e eeuw, uitgave Walburgpers Zutphen 2011. De twee monumentenstichtingen van Warnsveld zijn samengegaan. Vanaf eind mei van dit jaar zijn alle activiteiten van beide stichtingen ondergebracht in één stichting: de Stichting Warnsveldse Monumenten, onder voorzitterschap van oud burgemeester Pieter van Veen. Chris Wentink (voorzitter) en Bert Arends (secretaris), oud bestuursleden van Dorpsherstel, vertellen waarom die stichting destijds is opgericht en wat in de afgelopen jaren tot stand is gebracht. Wentink: "Aanleiding tot de oprichting in 1989 was de opkomst van Winkelcentrum de Dreiumme en het verval van de Rijksstraatweg. Het oude koopcentrum van het dorp kwam excentrisch te liggen van de nieuwe kern. Daar door kreeg je leegloop en leegstand met alle gevolgen van dien". "De Wet op de Stad- en dorpsvernieuwing van 1985 bood mogelijkheden om daar wat aan te doen. Om het verval een halt toe te roepen konden financiële middelen worden ingezet. Omdat op verantwoorde wijze te doen is toen de stichting Dorpsherstel opgericht. De toenmalige wethouder Gert Sieders was de motor bij de totstandkoming vult Arends aan. "Ik ben hem in de 90er jaren opgevolgd als voorzitter en ook Ton Walseman, Guus Jaspers en Ben Velders zijn bestuurders van het eerste uur. De formule die we hanteerden was het aankopen van panden die aan groot onderhoud toe waren, die splitsen in verschillende wooneenheden, opknappen en doorverkopen aan het gemeentelijk woningbedrijf. Daarnaast stelden we gelden beschikbaar aan particulieren voor het financieren van verbouwingen", aldus Wentink. Hij vervolgt: "Verder hebben we ons ingezet voor het beschermd dorpsgezicht en ons sterk gemaakt voor het behoud en het op de monumentenlijst plaatsen van de dorpssmederij. Een doorn in ons oog is nog wel de voormalige garage van Garritsen die steeds verder verpaupert. Door de milieuvervuiling die maar voortwoekert worden de kosten steeds hoger. Bij de vaststelling van het bestemmingsplan oude dorp hebben wij een steunschrift ingediend voor de ontwikkeling van een plan voor de entree van het dorp, maar we hebben helaas de tijd niet mee. Een eerder plan, Berkel en Hof, heeft het niet gehaald. Bij de fusie zijn de doelstellingen van de stichting Warnsveldse Monumenten uitgebreid met die van de stichting Dorpsherstel. We hebben nogal wat geld in de pot die voor restauraties bedoeld zijn. Vaak zijn dat de meerkosten voor het in oude stijl terugbrengen van monumenten. In het verleden hebben we een bijdrage geleverd in de restauratie van de Warkense Molen, het Nutsgebouw en de toren van de Martinuskerk". Aanleiding tot de fusie is dat er geen nieuwe projecten zijn waaraan een bijdrage kan worden geleverd, de bestuursleden al heel lang zitting hebben en de doelstellingen in elkaars verlengde liggen. 41

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 41