Specialist in monumenten Hoffman BV Restauratie Grafmonument 'de Bellefroid' in volle gang sim telefoon 0575 515831 internet www.terlak.nl Op het katholieke deel van de in 1829 door J.D.Zocher jr. in Engelse landschapsstijl ontworpen begraafplaats van Zutphen ligt het familiegraf van 'de Bellefroid'. Het is op de begraafplaats een opvallend monumentaal graf, dat is afgedekt met prachtig gedecoreerde gietijzeren grafplaten. Jarenlang trachtte de Warnsvelder Jan Derks om het grafmonument gerestaureerd te krijgen. Het monument was in zeer slechte staat, de familiewapens waren gebroken en het lijstwerk was gedeeltelijk zoek. De gemetselde onderbouw was gescheurd en de grond verzakt.Voor het herstel was veel geld nodig en restauratie van het grafmonument kwam niet in aanmerking voor subsidie, omdat het geen beschermd monument is. Met behulp van Arend - Jan Reijers voorzitter van de Historische Vereniging van Zutphen is gezocht naar nazaten van de familie, maar er werd slechts een nazaat in België gevonden. De RK Parochie kon naast de onderhoudskosten aan de bestaande gebouwen en terreinen ook geen geld beschikbaar stellen voor een dergelijk initiatief. Samen met een inmiddels geformeerde restauratiecommissie heeft Jan Derks een fondswervingsactie op touw gezet. De vele brieven zijn mede ondertekend door Burgemeester Gerritsen en brachten uiteindelijk voldoende fondsen op. De Stichting Sociaal Fonds St Walburgis is de belangrijkste ondersteuner van het project en de gemeente draagt ook een klein deel van de kosten. De restauratie die voor een belangrijk deel mogelijk is gemaakt door vrijwilligers is nu in volle gang. Dit jaar zal het grafmonument volledig zijn hersteld en zullen de namen van de beroemde militairen uit deze familie weer leesbaar zijn. Van Joannes (Joes) Baptista Burchardus de Bellefroid (1790-1876) is bekend dat hij vocht in de Russische veldtocht voor Napoleon en later in Waterloo tegen Napoleon. Hij ging als gedecoreerd generaal-majoor met pensioen, was lid van de Militaire Willemsorde derde klasse, ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en lid van de ridderschap Gelderland. De vrijwilligers op de begraafplaats vertellen u er graag meer over. Hier kunt u ook nog een donatie achterlaten die nodig is om de laatste kosten voor de restauratie te kunnen dekken. Hendrik Haaftens Erkend Restauratie Bouwbedrijf Bouwbedrijf Hoffman is gespecialiseerd in onderhoud en restauratie van monumenten Wij restaureren en conserveren historische bouwwerken. We zorgen voor praktische oplossingen en hebben de kennis en het vakmanschap in huis om v iVj gebouwen in oude glorie te herstellen en te behouden voor de toekomst. «X II Beltrum: mr. Nelissenstraat 1a, Tel. (0544) 481 531 Zutphen: Sontstraat 9, Tel. (0575) 512 873 www.bouwbedrijfhoffman.nl 38 Schilderwerk Beglazing Wandafwerking g Spuitwerk g Verhuur materialen

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 38