De mening van een monumentenman Theater voor zogenoemde historiserende bouw. Is het gebouw van De Lange passend? De toerist zegt ja, de bouwkundige zegt nee. Het appartementencomplex is niet onder één stijl te vangen. Naar welke tijd gaat hij eigenlijk terug? Ook dat hoeft in strikte zin geen kritiekpunt te zijn. Een samenraapsel van meerdere stijlen uit meerdere historische tijden, dat noemen de architecten 'eclectisch', naar het klassiek Griekse woord voor 'uitkiezen'. En het dateert ook al uit de klassieke oudheid, toen in nieuwe gebouwen bijvoorbeeld Griekse en Romeinse stijlen werden gemixt. Welke stijlen dat op het Broederenkerkplein zijn, valt moeilijk te definiëren. De gevel aan de Kreynckstraatzijde - waar de omwonenden géén groene buffer hebben tussen hen en de Droom - deed oud gemeenteraadslid Babs Berg (Stadsbelang) aan een hacienda denken. Een stukje Mexico in Zutphen, dat valt niet meer onder de noemer historiserend. Maar het meest gehoord is de omschrijving 'kasteel' of 'kasteeltje'. Dat klinkt al wat vertrouwder. Maar dan ook de vraag: wat moet een kasteeltje op deze plek? Het is geen Disneyland. Nieuwe harmonie of karikatuur? Die vraag stelt Johan Blanksma, ex-medewerker van de gemeente Zutphen, zichzelf. Voor de gemeente was hij aan het begin van deze eeuw de instigator van een plan om ramen van historische panden weer van de luiken te voorzien die in de loop der jaren waren verdwenen. Ook een vorm van historiseren, zou je kunnen zeggen. Maar dan exacter: de ware historie in ere herstellen. Daar zijn bijvoorbeeld in Duitsland extreme voorbeelden van. De in de Tweede Wereldoorlog verwoeste Frauenkirche in Dresden staat er sinds 2005 weer alsof de tussenliggende jaren zijn uitgewist. Zoiets gebeurt op het Broederenkerkplein niet. Er heeft nooit een kasteeltje gestaan. 'Monumentenman' Blanksma is begaan met het mooie, het passende in het landschap van de architectuur: 'Ik ben van nature tamelijk liberaal; laat iedereen bouwen en verbouwen wat hij wil. Volgens Blanksma is Sjoerd Soeters een architect die het begrepen heeft: gebruikmaken van historische klassieke vormen bij nieuwbouw. 'Niet alleen in geveldetaillering maar ook in ruimtelijke ordening.'In de buurt van Den Bosch staat een aantal nieuwe kastelen - flats in de vorm van kastelen -, waarvan Soeters de bouw regisseerde. 'Met grote ruimten ertussen. Weg met al identieke onherbergzame nieuwbouwwijken, die amorfe huizenmassa's waarin een vreemde verdwaalt,' zegt Blanksma. Soeters wordt door sommigen verguisd: kan het niet wat moderner? 'Maar het is wél van deze tijd. Ik kan slecht tegen ongebreideld kopiëren van klassieke details: gebrek aan fantasie. Maar je kunt je er ook door laten inspireren bij het ontwerpen van verrassende eigentijdse ornamenten.' Terug naar het Zutphense kasteel(tje). 'De Lange gaat een stuk verder dan Soeters. Een nagebouwd stuk stadsmuur, zelfs met steunbeertjes en muurhuizen ertegenaan, gemaakt met echte grote oude middeleeuwse kloostermoppen. En tegelijkertijd strakke nieuwe pannen op het dak.' De Lange heeft zich óók laten inspireren: door de Broederenkerk ertegenover. Maar dat had hij beter niet kunnen doen, vindt Blanksma. 'Hij liet zich leiden door de niet erg fraaie aanbouw bij een prachtige middeleeuwse kerk.' Misschien is het een idee om bij de rondleidingen door onze stad op het Broederenkerkplein een aardige strikvraag te stellen: Uit welke tijd stamt dit gebouw? Blanksma ziet ook mogelijkheden voor theater Het zou het een prachtig decor kunnen zijn voor een klassiek toneelstuk; bijvoorbeeld de verovering van Zutphen door de Spanjaarden in 1572. 'Als monumentenman ben je op zoek naar herkenbare historische elementen: de steunbeertjes, die te klein zijn uitgevallen, het ornament op het puntdak da misschien neogotisch is bedoeld. Een 19e-eeuws gestucte gevel, een eindgevel die doet denken aan de tijd van de Wederopbouw.' De gemeente durfde geen nee te zeggen tegen dit plan, stelt Blanksma vast. Eindelijk wordt een open plek in de stad ingevuld waarvoor twintig jaar geleden al plannen waren. Steeds weer hielden nieuwe omwonenden de bouw tegen. Ze hebben even niet opgelet, veronderstelt Blanksma, toen de bouw mogelijk werd dankzij het nieuwe bestemmingsplan voor de binnenstad. 'Het is natuurlijk prachtig wonen in een van die appartementen aan een dergelijke binnenplaats in de oude stad.' Daaraan wil de monumentenman niets afdoen. Maar zijn antwoord op de vraag of Zutphen er harmonischer of op is geworden, luidt negatief. In de Duitse stad Rothenburg ob der Tauber, niet ver van Nürnberg, werd in de middeleeuwen een gothisch raadhuis gebouwd. De oostvleugel, die door brand was verwoest, werd in de 16e eeuw vervangen door nieuwbouw in renaissancestijl. Niet historiserend dus, maar iets nieuws en fraais en eigentijds. Typerend voor hoe het toen ging. In de 17e eeuw kwam er nog een nieuwerwetse bogengalerij bij. Op het Broederenkerkplein is in één keer zo'n gebouw ontstaan. Eeuwen werden teruggebracht tot een paar maanden. Het zou interessant zijn te vernemen hoe historici er over vierhonderd jaar naar kijken. Heel goed denkbaar dat ze het zullen beschouwen als een typerend gebouw voor het Nederland van de eerste helft van de 21e eeuw. 37

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 37