Zonneblindenproject Van decoratie naar kleding Schuiframen b 1 de kelder zijn misschien wel veertiende- eeuws, aldus Constant Willems van de werkgroep bouwhistorie, die heel even een geïnteresseerde blik op het pand slaat. "Wat er boven zit zal van later datum zijn."Volgend jaar is er misschien bouwhistorisch onderzoek mogelijk. In het archief wordt het pand al genoemd in 1608. De Pelikaanstraat heette toen: 'Aan 't Bolwerk bij de Hospitaalpoort.' In 1614 heet de straat: 'Voor de Hospitaalpoort'. "Na vijftien jaar was de markt voor de decoratieartikelen wel verzadigd in Zutphen. Er waren ook winkels bijgekomen met soortgelijke artikelen. Toen ik begon verkocht alleen Van Zeben iets vergelijkbaars. Intussen was ik niet meer in dienst bij mijn ouders, maar was ik zelf onderneemster. Dat was ook het moment waarop ik besloot op om iets totaal anders te gaan verkopen. Heel geleidelijk verkocht ik de oude collectie en startte met een kleine collectie kleding." Nu hangt de winkel vol met betaalbare niet alledaagse kleding, sjaals, tassen en hoeden en is er nog een enkel schemerlampje uit de vroegere collectie overgebleven. De sfeer van de winkel is dezelfde gebleven. "Destijds ging ik regelmatig mee naar het huis van klanten en adviseerde ik over de inrichting. Nu scan ik mijn klanten bij binnenkomst en adviseer ze om bepaalde kleding te passen. Het is heel bevredigend om iets uit te kiezen wat iemand flatteert. Ik houd van kleding die niet als een harnas om je heen zit. Dat draag ik zelf ook graag." Het Oude Melkhuys is een plaatje in een van de mooiste stukjes van de binnenstad. In het straatje om de hoek van het pand creëerde Daniëlle een geveltuin met veel groen en witte hortensia's. De nieuwe zonneblinden, aangeschaft met subsidie van de gemeente geven het pand nog meer allure. Daniëlle doet ze boven nooit dicht, omdat dat niet lukt met haar schuiframen. Constant Willems, die de blinden zelf nog heeft opgehangen, heeft nog wel een tip voor haar. Aannemer Hoffman kan ervoor zorgen dat je de luiken van binnen kan afsluiten met een eenvoudig systeem en een gaatje door de kozijnen. Als je omhoog kijkt naar het fraaie zolderraam zie je de eerste eenden van David nog staan. Die eenden verkoopt ze nooit. Agnes van Brussel In 2005 sloot de gemeente Zutphen na drie jaar looptijd haar succesvolle blindenproject af, Zonneblinden zijn houten jaloezieën aan de buitenkant van een raam. Als je de blinden sluit weren ze ongewenst zonlicht, maar laten wel frisse lucht door als de ramen open staan. Begin vorige eeuw werden ze volop gebruikt, maar ze waren helaas vrijwel geheel uit het straatbeeld verdwenen. Op 684 panden zijn nieuwe zonneblinden aangebracht. Nog eens 78 panden kregen subsidie voor onderhoud aan de nog aanwezige blinden. Door de subsidie van de gemeente gingen de kosten per raam van 3000 naar 600 euro. Voorwaarde voor de subsidie was wel dat de blinden oorspronkelijk ook op het pand zaten. Dat werd vastgesteld aan de hand van oude foto's, nog aanwezig oud hang- en sluitwerk of resten ervan aan de gevel. Foto's van de situatie van voor en na het aanbrengen van de blinden levert het bewijs van een fraaier straatbeeld.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 35