Het Oude Melkhüys Oude straatnaam Winkel gezocht voor decoratie-eenden "Eigenlijk heb ik deze winkel aan mijn jongste broer David te danken."stelt Daniëlle Heijns in haar bijzondere kledingwinkel aan de Pelikaanstraat. "Mijn broer is gehandicapt en werkt nu in een sociale werkplaats in Hilversum. Vijfentwintig jaar geleden probeerden mijn ouders werk voor hem te creëren. Mijn vader was piloot bij Fokker en ging vroeg met pensioen. Hij wilde David graag iets zinvols leren. Hij bedacht dat hij David zou leren figuurzagen. Eenden maakte hij in alle soorten en maten, mijn moeder bedacht ze en mijn vader schilderde ze. Toen we toevallig tegen dit pand in Zutphen aan liepen, zei ik meteen: we beginnen een winkel, waar we zijn eenden kunnen verkopen. Het pand was in bar slechte staat, maar als gezin wisten we wel van aanpakken. Mijn ouders, mijn tweede broer en ik hebben samen heel wat af geklust. Mijn moeder is misschien wel de meest creatieve. Ze woont nu met mijn jongste broer in een prachtig monument in Eemnes, waar we ook veel werk hebben verzet. Mijn vader is vijf jaar geleden overleden. Deze winkel was vroeger een melkwinkel, vandaar de naam, Het Oude Melkhuys. Ooit kwam ik nog een kleinzoon van de vroegere winkelierster tegen, zijn tante Ekelien. Toen hij het opgeknapte pand zag had hij spijt dat hij het destijds niet van haar gekocht had. Ik ben er blij mee. Ik stond als scholier al graag in een winkel. Ik haalde in Arnhem mijn ondernemersdiploma en kwam in dienst bij mijn ouders. Zij gingen samen op reis om spullen te kopen, brocante uit Frankrijk en antieke kasten uit Engeland en ik zorgde voor de verkoop. Met mijn moeder ging ik ook naar de beurs en vulde de collectie aan met cadeau- en decoratieartikelen in Amerikaanse countrystijl. We hebben er veel van verkocht. Vaak als ik bij iemand kom herken ik mijn spullen." In het huis boven de winkel van Danielle Heijns is goed te zien wat ze destijds in de winkel verkocht. Met veel gevoel voor stijl omringt ze zich met nostalgische meubels en decoratie-artikelen. Elk hoekje in huis is een schilderijtje op zich. "Veel is nieuw gemaakt," geeft ze nuchter aan. "Die kast bijvoorbeeld oogt oud en het is zeker een leuke kast, heel geschikt voor mijn verzameling serviesgoed en tinnen theepotten. Maar hij is wel nieuw." In de ramen hangen kanten gordijnen en zelfs het douchegordijn is van kant. Boven heeft ze een heel mooi balkon, dat uitzicht biedt op de mooiste torens van de binnenstad. "De overkant van de Pelikaanstraat moet ook heel mooi geweest zijn," zegt ze. "Dat hebben ze me wel eens verteld. De panden zijn om praktische redenen verwijderd en door nieuwbouw vervangen. Jammer, want ik had graag nog op die oude panden uitgekeken." Het Oude Melkhuys is geen monument, wel beschermd stadsgezicht. De fundamenten en

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 34