JAARVERSLAG BOUWHISTORISCH ONDERZOEK 2013 I tttMi mM r Marspoortstraat 17 ÊSÈfeéÊSÊi ten behoeve van de aansluiting met de huidige achtergevel uit ca. 1905. Door het ontbreken van een monumentenstatus kon de serre uit hetzelfde jaar niet behouden blijven. Ook van het interieur bleef behalve de trap niets bewaard. In verband met geplande werkzaamheden aan het voormalige hotel De Kloostertuin aan de Marspoortstraat is dit complex, waartoe ook een voormalig koetshuis behoort, uitgebreid bekeken. Historie Hotel en koetshuis zijn beide tegen de veldzijde van de stadsmuur aangebouwd op een perceel dat aan de linkerzijde grenst aan het riviertje de Berkel dat in dit deel van de stad als gracht beleefoaar is. Ter plaatse van het rechter deel van Marspoortstraat 17 stond in ieder geval in 1832 reeds bebouwing. Rond 1877 is dit ter linkerzijde en evenwijdig aan de Berkel uitgebreid en vermoedelijk is toen ook een koetshuis gebouwd, maar dat kan ook reeds hebben bestaan vanwege de functie van stalhouderij op die plek. In die dagen stond het pand bekend als hotel De Prins, een bedrijf dat toen al lang bestond en reeds in 1779 wordt genoemd, maar toen nog om de hoek aan de Barlheze op nummer 3 was gevestigd en aan de veldzijde tegen de stadsmuur een hof met stalhouderij had. In 1930 en 1946 vonden verbouwing plaats die van ondergeschikt belang waren. In 1973 wordt Hotel de Prins zeer ingrijpend verbouwd tot tehuis voor dak en thuislozen. Hierbij worden de trappen vervangen en op de eerste verdieping en zolder en volledig nieuwe indeling en afwerking gerealiseerd. Ook de begane grond wordt aangepakt. Hier blijft een enkele oude muur behouden. Aan de Marspoortstraat krijgt het pand een meer uniform dakvlak in plaats van de oude situatie die duidelijk liet zijn dat er sprake is van verschillende oudere bouwdelen achter één gevel. Het tehuis kreeg in 1987 weer de bestemming van hotel/restaurant. Waarneming In het voormalige koetshuis naast het hotel is op zolder de voormalige buitengevel bekeken van een verdwenen achterhuis van Barlheze 3-3a. Het betreft een topgevel die is gemetseld op de stadsmuur waar in het verleden, mogelijk bij de bouw van het achterhuis de weergangboog is weggesloopt. De binnenzijde van de stadsmuur De mogelijk oorspronkelijke hoogte van de eerste verdiepingsvloer is met witte lijnen gemarkeerd op de linker bouwmuur op de eerste verdieping De locatie van hotel de Prins aan de Barlheze en de stalhouderij net buiten de stadsmuur in 1823. In t donkerrood het verloop van de stadsmuur §5"1 JWilBeiaMiil

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 31