JAARVERSLAG BOUWHISTORISCH ONDERZOEK 2013 Nieuwstad 23 In een latere periode is het metselwerk aan de zijde van nummer 17 weggekapt tot op de achterzijde van de nis. Bij het verwijderen van het pleisterwerk bleek dat de zwikken van de nis waren opgevuld met allehande sloopmateriaal om de muur weer te kunnen egaliseren en te stuccen. Dit was gebeurd met een dikke laag kalkrijke stucmortel met een cremewitte kleur, neigend naar oker. Conclusie Met de begeleiding van de doorbraak tussen de twee panden Kuiperstraat 17 en 19 is vastgesteld dat de muur tussen beide panden geheel in lijn met de door Emond Hellenraeth ontworpen voorgevel van Kuiperstraat 17 uit 1651 kan dateren, maar op grond van de aangetroffen hergebruikte grote bakstenen mogelijk ouder is. Het onderzoek heeft bovendien aan het licht gebracht waar in Kuiperstraat 19 de spiltrap heeft gestaan. Deze heeft gefunctioneerd tot ongeveer 1750 en mogelijk tot 1880, toen deze is verwijderd. Een spiltrap was in heel veel huizen uit de middeleeuwen tot in de zeventiende eeuw een gangbare manier om boven te komen. Het huis is vermoedelijk kort na de stadsbrand van 1336 in steen herbouwd. Aanwijzing hiervoor zijn bouwsporen in de linker bouwmuur op de eerste verdieping die ten tijde van het bezoek vrij zichtbaar waren. Het huis kreeg toen een fors gedimensioneerde enkelvoudige zolderbalklaag. Vermoedelijk in de zeventiende eeuw is het huis ingrijpend verbouwd en kreeg het een nieuwe, minder fors gedimensioneerde en lager gepositioneerde enkelvoudige verdiepingsbalklaag en vloer, mogelijk zijn toen ook andere zaken gewijzigd, hetgeen binnen het gekregen tijdsbestek niet kon worden nagegaan. Links werd een raveling voor een schouw met rookkanaal opgenomen. Vermoedelijk in de loop van de negentiende eeuw is het huis nogmaals verbouwd. Uit deze bouwfase dateert de enkelvoudige balklaag van de vloer van de tweede verdieping en is de voorgevel tot stand gekomen. Niet lang daarna, rond 1905, is het huis nogmaals ingrijpend verbouwd, waarbij de voorgevel werd aangepast, het huis werd ingekort en een nieuwe achtergevel, kapconstructie en zolderbalklaag kreeg. De indeling en afwerking werd toen volledig vernieuwd, alsmede de trappen. Bouwsporen veertiende eeuw Op de begane grond zijn in de linker bouwmuur een tweetal spaarnissen met rondbogen aanwezig. De rondbogen zijn afgesloten met halfsteens rollagen van forse baksteenformaten. De velden zijn met grote bakstenen gevuld. Dergelijke spaarvelden konden eerder op diverse plaatsen in met name de Oude Stad en Spittaalstad waargenomen worden, recent nog in de linker zijmuur van Beukerstraat 81 en eerder in Laarstraat 20. Spaarvelden die aan de bovenzijde met een spitsboog zijn uitgevoerd komen ook voor en kunnen ouder zijn, zoals in Bornhovestraat 43 en Houtmarkt 63 c-d, beide vermoedelijk daterend in de periode 1275-1325. Op de eerste verdieping zijn in een kamer linksachter bouwsporen aangetroffen die geduid kunnen worden in de veertiende eeuw. Het gaat om metselwerk, gemetseld met bakstenen van 28-29 x 13 x 8 centimeter in Vlaams verband, afgewisseld met kettingverband. Het metselwerk heeft een tienlagenmaat van 87 centimeter. In het metselwerk zijn op regelmatige afstand van ca. 100 centimeter hart op hart bouwsporen van dichtgemetselde oude balkgaten aangetroffen. De gaten hebben afmetingen die wijzen op een forse balkmaat van ca. 25x25 centimeter. Boven de balkgaten is een horizontale band zichtbaar. Dit is het bouwspoor van de oorspronkelijke verdiepingsvloer. Erboven is rommelig metselwerk zichtbaar van verschillende baksteenformaten. Ongeveer een halve meter onder de balklaag van de tweede verdieping verjongt de muur een halve steen. In dit metselwerk zijn in de 19e en vroeg 20e eeuw rookkanalen aangebracht. Geheel rechts - tegen de achtergevel is duidelijk de inkorting te zien van de muur 30

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 30