JAARVERSLAG ROUWHiSTORiSCH ONDERZOEK 2013 De gevel van Kuiperstraat 17 uit 1651 Kuiperstraat 19 Dit huis is wat korter dan Kuiperstraat 17. Een spaarveld op de begane grond, in de muur aan de zijde van nummer 17 en kaarsnissen in de tegenoverliggende muur maken duidelijk dat Kuiperstraat 19 een oudere kern heeft dan de voorgevel doet keuken en de erboven gelegen ruimten zijn gelegen in een naar achteren uitgebouwd deel van het huis. Alle vertrekken zijn toegankelijk met paneeldeuren met architraaflijsten. Op de eerste verdieping is de gehele indeling en afwerking negentiende eeuws. Voornaamste kenmerken zijn een toilet met houten wanden, paneeldeuren met architraaflijsten, zwartmarmeren schouwen en een stucplafond in de voorkamer. Opvallend is het verfwerk met houtimitatie, daterend uit ca. 1900. Alle deuren aan de overloopzijde inclusief de trapbalustrade zijn zo beschilderd. Zolder Op zolder zijn nog de sporen zichtbaar van twee oude dienstbodenkamers, in 1980 samengevoegd om dienst te doen als slaapkamer, wel zijn de oude wanden bewaard gebleven en de bijbehorende paneeldeur. Kaarsnissen in de rechter zijmuur maken duidelijk dat Kuiperstraat 19 een oudere kern heeft dan de voorgevel doet vermoeden vermoeden. De kapconstructie op zolder is een eenvoudige laat-19de-eeuwse grenen constructie met zogenaamde kreupele spanten die in 1980 is verstevigd. Langs de rechtermuur is een dik eiken spoor aanwezig. Hoe deze in relatie staat tot de zolder is niet bekend, maar wellicht dat de dakspoor heeft uitgemaakt van een voorloper van de huidige kapconstructie. In de linkermuur is tot circa een meter boven de grond een tweetal schuin naar elkaar toelopende lijnen of dakmoeten zichtbaar. Er kan sprake zijn van een dakmoet van een lagere voorloper van het huidige pand danwel restanten van een spitsboogvenster of - blindnis. Dit kon door de bewoonde staat van de zolder niet worden onderzocht. Wel kon worden vastgesteld dat het vloerniveau van de eerste verdieping minimaal 50 cm lager heeft gelegen dan het huidige niveau. Op basis van de karakteristiek van beide panden - Kuiperstraat 17: een pand uit de zeventiende eeuw met een negentiende- eeuws interieur, Kuiperstraat 19: een pand met een negentiende eeuwse gevel, maar met een ouder huis erachter - mocht verwacht worden dat de muur tussen beide huizen van aanzienlijke ouderdom is. Om dit vast te kunnen stellen en om te kunnen bepalen of en waar een doorgang gemaakt kon worden, is eerst een deel van de beoogde locatie ontpleisterd. De locatie werd zorgvuldig uitgekozen: tussen een spaarnis en een stookplaats aan de zijde van nummer 19, waarbij ook aan de zijde van nummer 17 een stookplaats kon worden ontzien. Een doorbraak naar Kuiperstraat 17 Er werd conform de verwachting inderdaad metselwerk aangetroffen dat op grond van baksteenformaten mogelijk ouder dan 1651 kon zijn en dat op twee momenten na dat jaar is aangepast. Mede vanwege de aanpassingen (lees: verstoringen) in het verleden was het niet nodig om het muurwerk ter plaatse te behouden: de doorgang kon gemaakt worden en is in februari van dit jaar gerealiseerd. In de voorbereiding naar het maken van de doorbraak zijn eerst beide zijden (deels) ontpleisterd. Het muurwerk bestaat uit een kern van hergebruikte, grote handvormstenen met formaten die varieren tussen 7,5 en 6 centimeter hoogte, circa 13 en 13,5 centimeter breedte en 27 tot 29 centimeter lengte. Het metselwerk heeft een tienlagenmaat van 74 centimeter. De muur was ooit dikker en is in het verleden vanaf de zijde van Kuiperstraat 17 teruggekapt om wat ruimte te winnen en zag er dus zeer grof en rommelig uit. Om weer een vlak oppervlak te krijgen was de muur afgewerkt met bakstenen die op de kant zijn gemetseld. Ter plaatse van de gemaakte doorgang is aan de andere kant van de muur ook metselwerk weggekapt om ruimte te creëeren voor een spiltrap in Kuiperstraat 19. Mogelijk is ten tijde van een grote verbouwing rond 1880 van dit pand de trap weer verwijderd en is de nis volgemetseld. Gelet op het ijsselsteenformaat van de rode bakstenen van 4x9x18 centimeter en een tienlagenmaat van 48 centimeter kan dit ook wat eerder, maar vermoedelijk wel na 1750 hebben plaatsgevonden. 29

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 29