JAARVERSLAG BOUWHiSTORiSCH ONDERZOEK 2013 Kuiperstraat 17 begeleiding doorbraak Door: Jeroen Krijnen Volgens 'Den Haag' trekt de economie, zij het voorzichtig, aan. Dat is misschien al merkbaar in het aantal ingediende bouwplannen en indirect in het werk van een gemeentelijk bouwhistoricus: het lijkt er op dat langzaam maar zeker het aantal onderzoeken weer wat aantrekt. Het jaar 2013 was echter quantitatief gezien een dieptepunt. Inhoudelijk maakt dat niet uit, het onderzoek dat wordt gedaan wordt uitgevoerd conform de richtlijnen die daarvoor staan en uiteraard wordt daarover als altijd bericht. Het in 2013 uitgevoerde onderzoek kreeg enerzijds zijn beslag in de vorm van een kort bezoek resulterend in verslagen, anderszijds in de vorm van een uitgebreide documentatie en rapportage. Het leverde in ieder geval een interessante hoeveelheid informatie op over de geschiedenis van het gebouwde erfgoed van Zutphen. Bijzonder was de vondst van een verdwenen spiltrap in de Kuiperstraat en muren uit de veertiende eeuw in een huis aan de Nieuwstad. De volgende panden zijn in 2013 bouwhistorisch onderzocht: Er zijn in 2013 geen panden dendrochronologisch onderzocht. Op een aantal onderzoeken wordt nu in meer detail ingegaan. Aanleiding De eigenaar van Kuiperstraat 19 kon het linker buurpand Kuiperstraat 17 verwerven en had de wens om beide panden op de begane grond door middel van een doorgang met elkaar te verbinden. Ter plaatse is eerst aan de zijde van nummer 17 een strook pleisterwerk verwijderd om een uitspraak over het metselwerk te kunnen doen en om de definitieve locatie van de doorgang te kunnen bepalen. Na het verlenen van de bouwvergunning is het maken van het gat bouwhistorisch begeleid om kennis te vergaren over het gebruik en de bouwkundige geschiedenis van de twee huizen. Situering en historische context Beide panden zijn gelegen binnen het oudste deel van de historische binnenstad van Zutphen, op de plek waar de straat sinds ophogingen in de tweede helft van de dertiende eeuw een knik naar rechts maakt om haaks aan te kunnen sluiten op de Waterstraat 1. Bij archeologisch onderzoek, onder andere in de kelder van Kuiperstraat 19, kon worden vastgesteld dat in de eerste decennia van de veertiende eeuw in dit stadsdeel een brand heeft gewoed die de aanwezige houtbouw heeft verwoest. Aangenomen mag worden dat herbouw na deze brand in dit deel van de binnenstad met bakstenen huizen zal zijn gebeurd. Het huis wordt in ieder geval in 1395 voor het eerst schriftelijk vermeld. In 1627 kwam het huis in bezit van stadsbouwmeester Emond Hellenraet die in 1651 de huidige maniëristische gevel ontwierp. Het huis bleef in de familie tot 1682 2. Beschrijving van Kuiperstraat 17 Het is niet nodig om in het kader van dit artikel het gehele pand te beschrijven, daarom passeren hier de belangrijkste aspecten de revue. Op de begane grond bestaat de indeling uit een gang met marmeren tegels. Een zogenaamde Engelse trap voert naar de eerste verdieping. Deze bezit een rijk bewerkte trappaal met gesneden klauwstukken en voluten. In het verlengde van de gang is de keuken gesitueerd. De 1. Deventerweg 69 advisering aanpassing serre 2. Kerkhof 16 advisering in verband met aanpassing tot kantoor 3. Laarstraat 9 (bovenwoning) onderzoek in verband met verbouwing pand 4. Laarstraat 49 advisering dakkapel 5. Marspoortstraat 17-19 bouwhistorische verkenning vanwege wijzigingen in het interieur 6. Oude Borculoseweg 3 Warnsveld advisering in verband met sloop opstallen en herinrichting erf 7. Nieuwstad 23 advisering in verband verbouw winkel en bovenwoning 8. Nieuwstadskerk advisering inzake aanpassing uiterlijk orgel 9. Nieuwstadskerksteeg 1 advisering in verband sloop schoorsteen 10. Rodetorenstraat 16 advisering aanpassing voorgevel 11. Vaaltstraat 4 advisering inzake aanpassing interieur 12. Kuiperstraat 17 voorbereidend onderzoek gewenste doorbraak tussen twee panden 13. Oude Wand 126 achter advisering inzake sloop en herbouw tuinmuur 14. Turfstraat 2 advisering inzake behoud stucplafonds Plattegrond van Joan Blaeu uit 1649 met gemarkeerd de locatie van Kuiperstraat 17 en 19

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 28