Watertorenarchitectuur De watertoren in aanbouw Burgemeester Dijckmeester huldigt architect Hendrik Sangster met een lauwerkrans bij het gereedkomen van de watertoren (foto: RAZ) Oorlogsschade, gezien vanuit de watertoren. Ook de watertoren zelf bleef niet ongeschonden (Foto: RAZ) en spoelt die door. Vroeger was het reservoir een open bak maar in 1981 is er een betonnen deksel op gekomen om vervuiling van het water tegen te gaan. Er lagen regelmatig dode duiven in. Zo'n hoge toren is natuurlijk heel gevoelig voor blikseminslag, dus is er een goede bliksemafleider. Maar je merkt het wel als de bliksem inslaat. Ook dat is iets speciaals van wonen in een toren van 46,2 meter hoog." De geschiedenis van de toren gaat terug naar 1927. Hij werd in dat jaar gebouwd naar een ontwerp van architect Hendrik Sangster, als vervanger van de watervoorziening in de Drogenapstoren. Sangster heeft wel twintig watertorens op zijn naam staan. Ze zijn allemaal gebouwd tussen 1923 en 1935 en hij is er internationaal bekend mee geworden. Hij ontwikkelde een heel herkenbare 'watertorenarchitectuur' in art-deco stijl. De toren in Zutphen krijgt in het monumentenregister een hoge waardering. Het is een opvallend exemplaar in het werk van Sangster. De toren bestaat uit kegelvormige ommanteling van een betonnen skelet dat steunt op 12 pijlers. Kenmerkend is het baksteenexpressionisme van de Amsterdamse school met invloeden van art-deco. Dat zie je vooral aan het siermetselwerk en de torenbekroning. De wooneenheden doen nauwelijks aforeuk aan vorm en functie van de watertoren. Het was voor Géke de Wilde en uitdagende klus om betaalbare HAT-eenheden te creëren in de watertoren. Aanvankelijk wilde hij een lift aan de buitenkant, maar dat vond de gemeente een te grote aantasting van het monument. Achteraf is de architect blij dat de lift er niet is gekomen. Het betekende wel dat er niet meer dan vier woonlagen in de toren konden komen. Dat is de norm voor het maximum aantal te belopen trappen. Hergebruik van industrieel erfgoed is in de afgelopen jaren gebruikelijker geworden. Er zijn prachtige voorbeelden van hergebruikte watertorens. Vanaf 1994 reikt de Nederlandse Watertoren Stichting prijzen uit voor het fraaiste exemplaar. De laatste bekroning ging naar de watertoren in St. Jansklooster, een prachtig uitzichtpunt over de Wieden van natuurmonumenten. In 2008 ging de prijs naar Villa Augustus in Dordrecht, een hotel in een watertoren op een fraaie waterrijke plek. Beide plekken zijn zeker een uitstapje waard. Tekst: Agnes van Brussel 26

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 26