Dertig jaar wonen in een watertoren Wonen in een nog functionerende watertoren, dat is behoorlijk uniek. Zutphen liep in 1984 voorop met het plan om woningen in een watertoren te realiseren. Dertig jaar geleden kocht Woningstichting Hanzewonen de watertoren voor één gulden en liet in de onderste dertien meter acht wooneenheden bouwen in vier lagen. Het was de tijd van de sociale woningbouw, in gang gezet door Schaefer als staatssecretaris stadsvernieuwing. Architect Géke de Wilde maakte van de twaalfooekige grondvorm acht hele aardige een-of tweepersoonswoningen en Schaefer kwam naar Zutphen om de nieuwe HAT-eenheden (gesubsidieerde Huisvesting voor Alleenstaanden en Tweepersoons-huishoudens)te bekijken. Het waterreservoir daarboven bleef in tact, beheerd door huurder Vitens. Een van de bewoners is Simone Spangberg. Ze woont nu al weer 26 jaar in een benedenwoning. "Het is klein, maar erg fijn wonen," vertelt ze. "Je woont midden in de stad, maar ook tussen het groen en aan het water. Er waggelen vaak ganzen voor mijn terrasje en je komt er zelfs schildpadden tegen."De deuren naar Simones terras staan open en af toe hoor je de stem van een fluisterbootschipper. Natuurlijk hoor je ook het verkeer aan de andere kant op de Berkelsingel, maar Simone houdt wel van het stadse gedruis. Haar woonkamer oogt relatief ruim, omdat ze de meubels erop heeft aangepast. "Er is hier niet één rechte muur, dus een gewone driezitsbank past echt niet." Op een kleine oppervlakte heeft ze toch een woonkamer met keuken en een slaapkamer. De keuken was open maar heeft ze met een scheidingmuurtje half dicht gemaakt, waardoor ze ook nog een grote ijskast achter het muurtje kwijt kon. Wonen onder een bak met 600 kuub water, is dat niet griezelig? "In al die jaren zijn er wel eens lekkages en defecten geweest, maar er is een noodvoorziening wanneer er een lek mocht zijn,"aldus de bewoonster. "Dan gaat het water rechtstreeks de Berkel in. Het reservoir wordt nu alleen gebruikt als buffer en om water aan te vullen als er teveel tegelijk wordt afgenomen. Als er een belangrijke voetbalwedstrijd is zorgt de watertoren voor extra watertoevoer in de rust. Iedereen gaat dan tegelijk naar de wc 25

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 25