In de stoep van de brug over de Kattenhavenstuw in de Berkel liggen twee rails. Ter plaatse is het gissen naar het verloop van het tracé, maar dat het een restant van een trambaan over de IJsselkade betreft is wel duidelijk. Wanneer de lijn is aangelegd en waarom, zijn zomaar vragen die kijkend naar de spoorstaven opkomen. En waarom heeft men bij het opbreken van de tramlijn deze paar meters laten liggen? Het antwoord op deze vragen ligt deels besloten in de wens om op lokaal niveau het openbaar vervoer te verbeteren. Sinds 1864 was Zutphen aangesloten op het landelijk spoornetwerk, maar wilde men verder reizen, dan was men aangewezen op de diligence of omnibus, beide vervoermiddelen door paarden getrokken. De omnibus was weinig comfortabel op de bestrating van kinderkopjes en een wagon op rails, getrokken door paarden bleek vanaf 1832 de uitkomst. Deze paardentram werd pas een succes toen Alphonse Loubat in 1852 de groefrails uitvond, zodat de bovenzijde gelijk met de bestrating kon worden gelegd1. Zover was het in Zutphen nog niet, pas in 1889 werden met een maand verschil paardentrams geopend naar Eefde (Gorsselsche Paardentramweg Maatschappij) en naar Warnsveld - De Kap (Zutphensche Tramweg Maatschappij). De laatste had het startpunt voor het station en voerde over het noordelijk deel van de IJsselkade om vervolgens af te buigen in de Marspoortstraat2. Hiermee zijn de rails bij de Kattenhavenstuw echter niet verklaard, dit deel van de IJsselkade maakte namelijk geen deel uit van het tracé van de paardentram. De paardentram was niet bijzonder snel en niet geschikt voor grotere afstanden, de stoomtram kon dat beter. Zo werd in 1901 de paardentram naar De Kap vervangen door een stoomtram en de lijn verlengd tot Vorden. In 1902 werd de stoomtramlijn Zutphen - Emmerik geopend, die in 1926 werd verlengd tot het station van Deventer. Nadat in 1902 eerst de reizigerslijn naar Emmerik door de stad werd geopend (via de markten en verder door de Pelikaanstraat en Spittaalstraat naar de Emmerikseweg) werd hetzelfde jaar een omweg voor goederen over de IJsselkade aangelegd. Het tracé van deze in goed Duits genoemde Güterumgehungsbahn vervolgde na het aftuigen van de lijn voor personenvervoer bij de Marspoortstraat, haar weg naar de Bult van Ketjen, langs de Vispoorthaven, over de Houtwal en de stuw in de Helbergse Beek via het huidige tracé van de Verdistraat naar de Emmerikseweg. Door: Jeroen Krijnen 22

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 22