van verschillende ouderdom - ligt op sommige plaatsen de vloer open. De dikke balken zijn op die plaatsen doorgezaagd om ruimte te maken voor een rioolbuis. Dat is een ingreep uit de jaren '60 of '70, toen de binnenstad van Zutphen in slechte staat was en men zich niet bekommerde om monumentale pracht. Door de inspanningen van het Wijnhuisfonds en de gemeente is dat gelukkig anders geworden. In één van de houten balken zijn in 1995 enkele kleine gaatjes geboord. Via dendrochronologisch onderzoek is aangetoond dat het hout van de oudste kap uit de zestiende eeuw stamt. De ouderdom kan worden vastgesteld door de jaarringen in het hout te analyseren. Olaf Gruben geniet van alle (voorheen verborgen) zaken die nu zichtbaar worden. "Het huis is net een puzzel." Als de onderzoeksfase achter de rug is, moet de architect een gedegen plan maken voor de renovatie. Het in Zutphen bekende architectenbureau Boerman Kreek de opdracht om dit plan te maken. Het is in ieder geval zeker dat Proosdijsteeg 1 en 3 één woning blijven. Als het plan klaar is moeten nog de benodigde vergunningen worden aangevraagd en zijn adviezen nodig van de gemeentelijke monumentencommissie, de gemeente en Tekst: Harriët Verbeek Foto's: Berthil van den Brink enkele andere instanties. Gruben hoopt dat de bouwvergunning binnen een half jaar rond is en dat de verbouwing in 2015 kan starten. "Dit pand verdient onze aandacht. Het is één van de kroonjuwelen van het Wijnhuisfonds."

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 21