Groene Kruis Theehuis bouwkundige aanpassingen: splitsingen, samenvoegingen, uitbreidingen en restauraties. Niet alles is logisch gebeurd. Proostdijsteeg 1 en 3 zijn min of meer met elkaar vervlochten. Op nummer 3 woont een huurster die een apart woongedeelte heeft op de begane grond dat via een trap doorloopt naar de eerste verdieping aangrenzend aan nummer 1. Wie door de kapel loopt naar de aangrenzende kamers heeft het gevoel in een soort puzzel terecht zijn gekomen. In de loop der eeuwen is er flink gebouwd en ook gesloopt. Om de oude structuren van het gebouw zichtbaar te krijgen is het pand gestript en zijn veel naoorlogse elementen weggehaald. Het is zo goed als zeker dat de huidige indeling bij een verbouwing rond 1900 is ontstaan. De paneeldeuren, gestucte plafonds en marmeren schouwen duiden op die tijd. De marmeren vloer in de hal is later gelegd, over de oudere vloer. De vloerbedekking die in een groot deel van de woonvertrekken lag is verwijderd en nu zijn de terrazzovloeren weer zichtbaar. Groen is een kleur die veel is gebruikt in het pand. Olaf Gruben vermoedt dat dit te maken heeft met het Groene Kruis, een destijds bekende landelijke zorgorganisatie, die het pand in de vorige eeuw gebruikte. Op groen zie je geen bloed en dat is prettig als er gevaccineerd moest worden. De moeders en kinderen in de wachtkamer van het Groene Kruis zaten in één van de twee kantoren die notaris Wijers in 1906 had laten aanbouwen. Met een kleine ingreep veranderde de functie van het notariskantoor in dat van wachtkamer en praktijkruimte. Zoals zoveel ruimten in de loop der eeuwen een andere functie kregen. De laatste huurder gebruikte het voormalige notariskantoor weer als garage. Al dwalend door de verschillende kamers op de begane grond komen we bij de tuinkamer en zien we een grote ommuurde tuin. Er staat een prachtige magnoliaboom en een pittoresk theehuisje en er is een vijver. Het was ooit een bijzondere tuin, maar alles was overwoekerd omdat er geen onderhoud meer werd gepleegd. We hebben alles kaal gemaakt om te voorkomen dat de wortels de muren zouden aantasten", vertelt Gruben. De tuin wordt ongetwijfeld weer een paradijsje als een tuinarchitect op deze plek zijn gang kan gaan. De stadstuin is opvallend groot, de rust in het oude centrum is weldadig en het uitzicht op de Walburgiskerk is indrukwekkend. Het theehuisje stamt uit het begin van de twintigste eeuw en zal na een schilderbeurt zijn oude glorie weer terugkrijgen. We lopen terug om de eerste verdieping te verkennen. Daar is het behang van de wanden gehaald en de tussenwanden verwijderd. Het zijn zogenoemde Brabantse wandjes, die betengeld zijn, waarop riet is aangebracht en die vervolgens bepleisterd zijn. Zo is te zien waar de oude muren liepen en welke bouwkundige aanpassingen er in de loop der eeuwen zijn gedaan. Op bepaalde plaatsen in de muren zijn buitenankers te zien (uit de 16-de eeuw) die ervoor zorgen dat de buitenmuren via de moerbalken stevig met elkaar verbonden zijn. Op zolder - eigenlijk zijn het twee kappen 20

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 20