Parel van het Wijnhuisfonds Proostdijsteeg 1 wordt gerestaureerd Het liep storm op Open Monumentendag. Zo'n 2000 mensen kwamen een kijkje nemen in het monumentale pand Proosdijsteeg 1 in Zutphen. Na bijna een halve eeuw werden de deuren geopend en kreeg iedereen de kans om een kijkje te nemen in dit monumentale pand met een eeuwenlange historie. Nieuwsgierige Zutphenaren, monumentenliefhebbers, buren, iedereen nam de kans waar om achter de voordeur te kijken. Vanaf 1965 woonde het echtpaar Germans in het pand. Toen de heer Germans overleed, bleef zijn weduwe nog jarenlang alleen in het enorme pand wonen, totdat haar gezondheid haar in de steek liet en zij in december 2013 verhuisde. De heer Germans was een halve eeuw geleden tekenleraar op het Baudartius Lyceum in Zutphen en voorzitter van het Wijnhuisfonds. Toen Proosdijsteeg 1 in 1965 vrijkwam, wilde Germans er zelf graag wonen. Bij het aangaan van het huurcontract werd afgesproken dat hij de investeringen zelf zou doen. Stichting Wijnhuisfonds heeft het onderhoud onder haar hoede gehad. Als Olaf Gruben de imposante voordeur opendoet van Proosdijsteeg 1 opendoet, valt op dat er al veel werk is verzet. Het pand oogt leeg. De persoonlijke spullen zijn weg en de woning is gestript. Toch valt onmiddellijk de schoonheid van het pand op: de hoge plafonds, de dikke muren, de lichtinval en de serene rust. Olaf Gruben, bouwkundige, in dienst van de stichting Beheer Onroerende Goederen (BOG) en projectleider van de restauratie, veronderstelt dat Germans vroeger een verzamelaar en kunstenaar was. "We komen veel dingen tegen waarvan we niet weten of het origineel is of later aangebracht." Hij loopt door de lange gang die uitkomt in een gewelfde ruimte.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 18