3. Van hoge naar lage temperatuur 4. Van ventilatielek naar gecontroleerde ventilatie 5. Van onbewuste naar bewuste zonering 6. Van gloeilamp naar lichtconcept 7. Van zonlicht naar zonenergie 8. Van gas naar energiewisselaar 9. Bouwers van de toekomst Commentaar Evert Nusselder Literatuur: De IJsselstroom van Stoomwasserij tot Duurzaam monument, van Han Koolhof, Marian van leeuwen, Laury Schepers en Silvester van Veldhoven. Verkrijgbaar bij de IJsselstroom en in de boekhandel a 17,50 dampopen constructie te herstellen door de tegel- en stucwerken te verwijderen. Het nieuwe gevelpleisterwerk is nu dampopen naar buiten en binnen de gevel is een isolatiedoos geplaatst met een extra hoge isolatiewaarde. De platte daken worden afgewerkt met een sedum laag. Dit geeft koelte in de zomer en houdt nog meer warmte vast in de winter. De radiatoren zijn uit het pand verwijderd. Deze hogetemperatuurobjecten zijn energievreters in het gebruik om de ruimten in het pand naar gewenste temperaturen te brengen én te houden. De warmte in de ruimten zal opgebouwd worden door een laagtemperatuursysteem met de vloeren als hoofddrager voor het systeem. Er wordt een systeem uitgewerkt dat zijn energie krijgt uit een geothermische warmtewisselaar en zonnepanelen op het dak. De ruimten en de zones worden onafoankelijk van elkaar geregeld. De inregeling en de groepenverdeling voor de warmte is belangrijk voor de uiteindelijke duurzaamheid van de installatie. Aanvullend plaatsen ze houtverwarming als comfort-plus in de woonzones in de vorm van een houtvergasser of speksteenoven. Brandhout voor deze kachels betrekken ze van houtkap op naburige landgoederen, waarover afspraken gemaakt zijn. Ruim een eeuw is er op natuurlijke wijze geventileerd. Schuifdeuren beneden en ventilatieluiken boven zorgden voor één groot tochtgat. De opzet naar een duurzaam ventilatieconcept wordt mede bepaald door de mogelijkheden in het regelen van toevoer en afvoer. De bewoners kiezen voor een vraag gestuurde ventilatie. Dit gaat op basis van CO2 en waterdamp in de lucht. De IJsselstroom kent een indeling in compartimenten: wonen, slapen, werken, vergaderen, enzovoort. Deze compartimenten zijn nu energetisch gescheiden, zodat verwarmde en onverwarmde zones naast elkaar kunnen bestaan. Het uitgangspunt hierbij was dat elke zone rendement heeft van de zoninval, zodat de basiswarmte met deze natuurlijke bron al opgebouwd wordt. De vier compartimenten zijn: a) het woonhuis om te wonen; b) de Wasserij en de IJsselkamer voor bijeenkomsten; c) het Stookhok als gastenverblijf, en d) de Droogzolder voor kantoor. Verlichting maakt vijf procent van het totale energieverbruik van een gezin uit. Het pand staat in een noord-zuidoriëntatie. Op de zuidkant bevinden zich het woonverblijven; de hoge ramen laten de hele dag ruim licht binnen, zelfs 's avonds en 's nachts met maanlicht komt er al aardig wat licht binnen. De sheddaken komen hierbij goed van pas. Een slaapkamer en de inpandige badkamer en technische ruimte hebben geen daglicht nodig. Niet-werkende apparaten worden volledig uitgeschakeld door speciale contactdozen; hierdoor staan apparaten niet meer in de stand-bymodus. In het duurzaam verlichtingsconcept zijn led-armaturen opgenomen; deze zijn 16 x zuiniger dan gloeilampen. Op de lange zijde van de drie sheddaken kan onder een hoek van dertig graden 40 m2 zonnepanelen geplaatst worden. De elektriciteit die wordt opgewekt via deze zonnepanelen is gelijkstroom. Een omvormer zorgt ervoor dat de opgewekte elektriciteit op het net van De IJsselstroom wordt gebracht. Zonnepanelen zetten het zonlicht om in elektriciteit, de zogeheten zonnestroom. Het is een gemakkelijk toepasbare en milieuvriendelijke techniek om elektriciteit op te wekken. Te veel opgewekte elektriciteit kan eenvoudig aan het elektriciteitsnet worden geleverd. Een deel van de zonnepanelen worden met thermische collectoren uitgerust (PVT panelen). Deze gebruiken de energie van de zon om water te verwarmen voor gebruik in de badkamers en de keuken De ambitie is om geen fossiele brandstof in de vorm van gas te gebruiken in de vernieuwde IJsselstroom. Een duurzame warmtebron is een warmtepompinstallatie met vier tot zes diepteboringen. Een warmtewisselaar wordt bijna honderd meter de grond in geboord en circuleert een vloeistof, die in de aardkorst wordt opgewarmd. Deze zorgt weer voor warmte in huis. In de zomer wordt het proces simpel gezegd omgekeerd: koelt het de ruimte en geeft het warmte terug aan de aardkorst. Een aspect van duurzaamheid is het investeren in de bouwvakkers van de toekomst. Het huidige systeem loopt vast door gebrek aan leerwerkplekken bij bouwgerelateerde bedrijven, mede veroorzaakt door de economische crisis sinds 2008, die vooral de bouw getroffen heeft, wat direct terugslaat op de leerlingen, de lesmogelijkheden en actualisering van lesmateriaal. De restauratie en renovatie van De IJsselstroom omvatten alle werkzaamheden die een toekomstige bouwvakker moet beheersen. Dit restauratieproject is mede opgezet als Leer- en werkervaringsplek voor bouwvakkers in opleiding in de vakrichtingen timmeren, metselen, pleisterwerken, voegen, timmerwerken, installatiewerken en machinale houtbewerking. Behalve dat ze stagiairs zelf begeleiden, stellen de nieuwe eigenaren ook aan aannemers en uitvoerders de voorwaarde dat ze werken met leerlingen. Bij het voor bewoning en kantoorgebruik geschikt maken van gebouw De IJsselstroom zijn blijkens de DuMo-toets hoge prestaties te boeken. Het besproken herbestemmingsplan vormde daarvoor een betrouwbare basis. De in dat plan voorziene ingrepen in de historische bouwsubstantie zijn, hoewel zij op punten fors zijn, in het licht van de daarbij in het geding komende bouwhistorische waarden, acceptabel en ons inziens in balans met de winst die daardoor wordt geboekt op het gebied van duurzaamheid, energiezuinigheid en monumentenbehoud. De voorgestelde maatregelen zijn- naar uit onze toets blijkt- in grote lijn verantwoord en passend bij de aard en bouwtechnische en monumentale karakteristieken van het oude bedrijfsgebouw. Wij toetsten de verduurzamingsopties en -kansen op realiteitsgehalte en kunnen op enkele details na concluderen dat hier sprake is van een realistisch uitvoeringsplan. Evert Nusselder is restauratie-architect en bouwhistoricus en eigenaar van adviesbureau 'Monumentenzorg' in Den Haag. Hij adviseerde bij de restauratie van de IJsselstroom volgens de methode DuMo (Duurzame Monumentenzorg). Hij is initiatiefnemer en medeauteur van het 'Handboek Duurzame Monumentenzorg'. 17

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 17