Wasserij De IJsselstroom, een voorbeeld van duurzame monumentenzorg De restauratie van De Oude Wasserij De IJsselstroom nadert zijn voltooiing. Een opvallend en prachtig gerestaureerd pand siert de dijk op een prominente plek in Zutphen. Het pand is niet alleen mooi, maar ook nog een voorbeeld van monumentale energietransitie. 1. Van open naar dicht 2. Van ongeïsoleerd naar geïsoleerd De nieuwe eigenaren, Silvester van Veldhoven en Marian van Leeuwen, hadden vanaf het begin de ambitie om het pand energieneutraal te maken. Dat was niet gemakkelijk als je bedenkt in welke staat ze de IJsselstroom kochten. Ook na isolatie blijft het een pittige opgave als je bedenkt dat de wind vrijwel altijd om het pand waait, ongeacht uit welke richting die komt, en de temperatuur steevast een paar graden lager ligt dan in de stad. Ze gingen aan de slag met het volgende duurzaamheidconcept, dat is uitgewerkt in acht aandachtsgebieden door Veldhoven Architecten. Christiaans Bouwbedrijf en Kraus Installatiewerken voerden het uit en dachten mee. De locatie van het gebouw in een uiterwaard langs de IJssel zorgt voor extra winddruk of trek op de gevelopeningen. Van belang is dat de schil voldoende kierdicht is, onder andere door nieuwe kozijnen van het duurzame, milieuvriendelijke Oregon pinehout met een gerecyclede knel-stellat in de steens muuropening. Het gebouw kent verschillende compartimenten. Deze worden dusdanig van elkaar gescheiden dat per compartiment de temperatuur te regelen is, afoankelijk van het gebruik. Een belangrijke keuze bij het (na-)isoleren van de schil in een bestaand gebouw is de keuze voor een dampremmende of dampopen constructie. Van belang is daarbij te kijken naar de oorsprong van het gebouw. Verandering in de bouwfysische samenstelling van oude bouwconstructies kan grote gevolgen hebben met op den duur ongewenste fysieke verandering. Het bouwfysisch karakter van De IJsselstroom is een volledig dampopen gebouw van steens muren en een houten dak. De aanpassingen in de tijd hebben dit karakter ernstig verstoord en de muren een verstikkende afsluiting gegeven met tegelwerken en dichte stucwerken. Het ligt het meest voor de hand om deze

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 16