NIEUWS EN ACTUALITEITEN Bouwhistorisch onderzoek en bouwplan voor Schupstoel 4 Heer Borro weer even thuis Nieuw bestuurslid Nieuwe stadswandeling met QR-codes Deel Warnsveld wordt beschermd dorpsgezicht Kijk voor meer nieuws op www.zutphensepracht.nl - Het Wijnhuisfonds bezit na de fusie met NV Stadsherstel enkele panden op de Schupstoel, een interessant oud stuk van Zutphen. Archeologisch onderzoek toont aan dat de Schupstoel oorspronkelijk een haventje was aan de stadsgracht, die in verbinding stond met de Berkel. De naam Schupstoel betekent wellicht 'scheepstol'. Als in de 13e eeuw de Berkel wordt verlegd,wordt de haven onbruikbaar en dat is de reden om hem te dempen. Daardoor ontstaat er een pleintje. Schupstoel 5 dateert van 1275 en de vroegste archiefgegevens over Schupstoel 4 spreken van bewoning in 1457. Nummer 4 is in 1997 aangekocht door NV Stadsherstel Zutphen Het is een rijksmonument met twee haaks op elkaar staande vleugels op de hoek van het pleintje. Eind december 2013 is het pand leeg gekomen. Adviesbureau Arcx heeft bouwhistorisch onderzoek gedaan en architect Géke de Wilde werkt aan een restauratieontwerp. Het pand bevat vele fraaie elementen waaronder een bijzondere trap, geornamenteerde stucplafonds, hardstenen schouwen en een fraaie gewelven kelder. In 1345 overleed kanunnik Borro nadat hij per testament zijn huis en vermogen ter beschikking van Zutphense minvermogenden had gesteld.Na vele eeuwen is Heer Borro vorig jaar tijdens Open Monumentendagen door Zutphense Pracht opnieuw tot leven gekomen. Dat is hem zo goed bevallen dat hij nog een keer terugkomt. Dit zal gebeuren tijdens een gezellige avond van de Bewonersvereniging Oude Bornhof op vrijdag 7 november a.s. Deze keer zal de reïncarnatie plaatsvinden in de regentenkamer die later in zijn eigen Huize Borro is ondergebracht. De festiviteit is voor de bewoners van het Oude Bornhof en bestuur en medewerkers van de Stichting Wijnhuisfonds. Op de jaarlijkse donateursavond van De Stichting Wijnhuisfonds in Dat Bolwerck op 14 oktober is het nieuwe bestuurslid Silvester van Veldhoven bij de donateurs geïntroduceerd. Silvester is architect en woont na een intensief restauratieproces in de Oude Wasserij De IJsselstroom (zie elders in dit blad). Zutphen is verrijkt met een nieuwe monumentenwandeling langs ca. 25 monumentale panden in de binnenstad van Zutphen, die zijn voorzien van 'Tags'. De tags zijn een cadeau van de Landelijke Federatie Het Behouden Huis, een federatie van stadsherstelorganisaties, aan haar leden, ter gelegenheid van hun veertig jarig jubileum. Het Wijnhuisfonds heeft de wandeling met de Gemeente Zutphen gerealiseerd. De tags zijn voorzien van een QRcode, die je kan scannen met een tablet of smartphone. Je wordt dan doorgelinkt naar een specifieke pagina op de landelijke website www.meerhierover.nl en krijgt een verhaal te zien bij monument. Het college van gemeente Zutphen stelt voor een deel van Warnsveld aan te wijzen als beschermd dorpsgezicht. Dit voorstel is gebaseerd op de uitkomsten van een onderzoek uitgevoerd door onderzoeksbureau BAAC. Met deze aanwijzing worden ruimtelijke en cultuurhistorische waarden beschermd en is er meer invloed mogelijk op het sturen van ruimtelijke ontwikkelingen. 10

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 10