Favorieten Zu Ook in Deventer liggen de boeken niet op de oorspronkelijke plaats, maar in de stads- en athenaeumbibliotheek." Joke heeft een rijke fantasie en geniet ervan om zich in te leven in zestiende eeuwse oprichters van de librije. "Als ik de Librije betreed stap ik letterlijk in de voetsporen van die twee kerkmeesters Conrad Slindewater en Herman Berner. Wat zullen ze trots geweest zijn op het resultaat van hun lobbywerk voor de bouw van de Librije. Van Slindewater is er nog een oud schetsje over de inrichting van de Librije. Precies zo ziet de librije er nu nog steeds uit. Beide kerkmeesters mobiliseerden de burgerij en het stadbestuur om een bijdrage te leveren aan de bibliotheek." Het was een spannende tijd omdat de zojuist uitgevonden boekdrukkunst een stroom van boeken voortbracht. Daar moest een nieuwe plek voor komen. De bouw en groei van de Librije is nauw verbonden met het begin van de boekdrukkunst. In de Librije liggen 85 zogenaamde incunabelen, of wiegedrukken, een mooi woord voor boeken die zijn gedrukt voor 1500. Het zijn beeldschone boeken met prachtige letters en rijk versierde beginletters en miniatuurtjes. Alle boeken in de Librije zijn kostbare monumenten. Maar natuurlijk hebben de betrokkenen een voorkeur voor een bepaald boek of schrijver. Joke van Burk noemt Baudartius, de Zutphense theoloog, die meewerkte aan de eerste Nederlandse vertaling van de Statenbijbel, die begin 17e eeuw voltooid werd en waarvan er een exemplaar in de Librije staat. Jan van Burk noemt zonder aarzeling het boek van Copernicus, 'De revolutionibus orbium coelestium' in het Nederlands: 'Over de omwenteling van de hemelse sferen'. "Copernicus was een sublieme wetenschapper die nog altijd in de belangstelling staat. In 2008 besteedde Floris Cohen aandacht aan hem in zijn interessante boek over het ontstaan van de moderne natuurwetenschap, De herschepping van de wereld." De studenten aan de tot voor kort in Zutphen gevestigde opleiding voor de rechterlijke macht bewonderden de Corpus Iuris Civilis, Romeinse wetten die de basis vormen voor ons burgerlijk recht. Deze schets (ca. 1554 -1559) van de opzet van de Librije wordt toe geschreven aan Coenraad Slindewater. Bovenaan is de buitenmuur getekend meteen rij "lectrijnen" (lessenaars) "TL,r™ rrr

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 7