PSg as SS* fgC fcS «fiaös? ilIÉ SS Sgr sssbskS jaren veel betekend voor het behoud van de kettingbibliotheek. Nog steeds is hij als adviseur betrokken bij de Librije. Het is een buitenkansje dat hij me tijdens zijn kortstondig verblijf in Zutphen rond wil leiden in de Bovenlibrije, de voorloper van de Benedenlibrije, waar niet iedereen mag komen en de oude boeken niet aan de ketting liggen. Met veel liefde slaat hij een boek met Gregoriaanse muziek open en een schoolboekje van de Latijnse school met een tekst van Erasmus. In beide boekjes staan aantekeningen en tekeningetjes. Je ziet voor je hoe de leerling zat te tekenen in de kantlijn om de verveling tijdens de Latijnse les te verdrijven. Juist dat handschrift van de zestiende-eeuwse Zutphenaar prikkelt de fantasie. Terwijl Hartman citeert uit een schoolboek van Erasmus, loopt Jan van Burk, de huidige voorzitter, de Bovenlibrije binnen. Hij wil nog even overleggen met Hartman over de festiviteiten rond het 450-jarig jubileum. Zijn vrouw, Joke van Burk, was tot voor kort ook bestuurslid en leidt al jaren bezoekers rond in de librije, vaak bezoekers met een bijzonder doel. Zo leidde ze de Duitse beeldend kunstenaar, Rolf Esscher, rond, die werkte aan een boek over historische bibliotheken in Europa. Ze laat me zijn boek zien in de woonkamer van huize Van Burk. De tekening van de Librije is prachtig en neemt een prominente plaats in tussen de andere bibliotheken. Wat Joke vooral in de Librije charmeert is het feit dat alles er nog precies zo ligt als in de zestiende eeuw. "De boeken liggen nog in hun oorspronkelijke vorm op de oorspronkelijke plek. Dat is vrij uniek. In de oude bibliotheek van het Italiaanse Cesena tref je de boeken ook nog zo aan. Maar in een vergelijkbare bibliotheek in het Engelse Hereford zijn de boeken verplaatst en gerestaureerd. In de Librije in Zwolle wordt heerlijk gekookt en gegeten, maar de oude boeken zijn elders. ver de Librije zussjg €§^n,.* XZ"" te; Ü3£ïïï" feSgl 7 SSE&wSfe Ss"-"s *3gii ÖS3 SSSs «Jlbrwfo "T'^«0 twSÏü!*1* De Librije is een leeszaal, gebouwd van 1561 tot 1564 naar het model van de leeszaal van het Dominicusklooster, de huidige Broederenkerk in Zutphen. De Librije functioneerde als openbare leeszaal tot in negentiende eeuw en raakte toen in vergetelheid. Eind negentiende eeuw werd de Librije herontdekt door wetenschappers en historici. In 1984 werd de Stichting Librije opgericht om de bibliotheek als een kostbaar cultuurhistorisch monument te beheren. De collectie boeken bestaat uit zeven handschriften, 85 incunabelen (boeken gedrukt voor 1500), 501 titels uit de zestiende eeuw, 134 onderwerpen uit de zeventiende eeuw, dertien uit de achttiende eeuw. In totaal 741 titels. Vele boekbanden zijn nog voorzien van oorspronkelijke fraai gestempelde banden. Bijzondere werken zijn het boek van Copernicus, meerdere boeken van Erasmus, de Corpus iuris civilis (Romeinse wetten), de eerste Nederlandse Statenbijbel vertaald door o.a. de Zutphense theoloog Willem Baudartius. De Librije bestaat uit twee delen, de Benedenlibrije en de Bovenlibrije. De meeste bezoekers kregen tot voor kort alleen de iets jongere Benedenlibrije te zien. Daar komt nu verandering in. Tijdens het jubileumjaar is het voor kleine groepen mogelijk om op afspraak en onder begeleiding van twee gidsen een rondleiding in de Bovenlibrije te krijgen en boeken in te zien. Daarvoor moet je wel een steile stenen wenteltrap beklimmen. De Bovenlibrije is in 1492 gebouwd als bovenverdieping van een nieuwe kapittelkamer (de huidige consistorie). De overwelfde ruimte van vijf bij zes meter werd de bibliotheek van de kanunniken of kapittel heren. Er stonden vooral theologische en juridische boeken, tot dan waarschijnlijk bewaard in kisten of kasten. Volgens de vroegste Librijecatalogus van Henrick Cantzen, in 1566 - 1570, waren er 26 handschriften. Hiervan zijn er nog twee aanwezig. Een deel van de incunabelen van de Librije is afkomstig uit deze oudste kapittelbibliotheek. In de Bovenlibrije vind je ook schoolboekjes van de Latijnse School met teksten van Erasmus. Die Latijnse school zat in de 16e eeuw in de panden van Kerkhof 8-10.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 6