De eerste openbare bibliotheek van Zutphen De Librije Sleutels In 2014 bestaat De Librije 450jaar. Het is een unieke plekwaar de zestiende-eeuwse Zutphenaar nog bijna tastbaar aanwezig is. Het is bijzonder dat 'De Librije' na 450 jaar nog steeds bestaat in zijn oorspronkelijke vorm. Vooral in de beginjaren scheelde het maar weinig of de Librije was vernield. In 1564 opende de Librije haar deuren in de katholieke Walburgiskerk en in 1572 barstte het verzet los tegen de Spaanse hertog Alva. Een ongeregeld leger van ballingen en huurlingen bestormde Zutphen in naam van Willem van Oranje en zijn neef Willem IV van den Bergh. Er werd geplunderd, gemoord en brand gesticht in kerken en kloosters. De gebrandschilderde ramen van de Walburgiskerk werden ingegooid, de kerk geplunderd, maar de Librije bleef zo goed als ongedeerd. Kort daarna werd Zutphen nog eens gruwelijk afgestraft door Alva, omdat de burgers de kant van Oranje hadden gekozen. Het mag een wonder heten dat de meeste boeken het rampjaar 1572 overleefden. Uit een vergelijking van de eerste handgeschreven catalogus van Henrick Cantzen in 1570 en de nieuwe catalogus van 2008 van het echtpaar Renting blijkt dat er 24 liturgische handschriften zijn verdwenen. Sommigen daarvan zijn teruggevonden als versteviging van andere middeleeuwse boeken. Waarschijnlijk zijn ze in het oorlogsrumoer verscheurd en in de Librije achtergebleven. Er staan in de Librije niet alleen theologische boeken, maar ook juridische, natuurkundige en farmaceutische boeken. Misschien heeft dat er toe bijgedragen dat de boeken bewaard bleven. De Librije was in feite de eerste openbare bibliotheek, bedoeld om mensen te stimuleren goede boeken te lezen. De kerkmeesters hoopten wel dat de burgers daardoor het 'ware' geloof zouden behouden. Nadat de hervormden de Walburgiskerk in 1591 in gebruik namen, bleef de Librije onveranderd. Ook dominees schonken na hun dood belangrijke theologische werken aan de bibliotheek van de Walburgiskerk. Dertig jaar lang was het een openbare leeszaal waar de kostbare boeken aan de ketting lagen. Later werd het een leeszaal voor predikanten en raadsleden, die een eigen sleutel kregen om rustig te kunnen studeren uit de geketende boeken. Er waren zestig van deze sleutels in omloop. Is het een van deze oorspronkelijke sleutels waar oud wethouder Jos Hartman de deur van de Librije mee opent? Hartman woont al jaren niet meer in Zutphen, maar blijft een Zutphenees in hart en nieren. Hij heeft zijn hart verpand aan de Librije, was jarenlang bestuurslid en heeft als wethouder in de tachtiger

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 5