Tekentjes tegen de heksen Torenspits ik daardoor uitspaarde schoof ik door naar de aannemer, dan kon hij meer doen. En ik had subsidiepotjes. De gemeente en de provincie gingen een heel eind met ons mee omdat wij zo enthousiast waren." Enthousiast is Van Dijk nog steeds. Tijdens een rondgang door het gebouw weet hij precies te vertellen hoe het er vroeger heeft uitgezien, wat er vooral in de vorige eeuw aan is verprutst en wat hij heeft gedaan om het in de originele staat terug te brengen. "De kelder was volgestort, die was niet meer te zien. Maar omdat ik witkalk zag zitten wist ik voor 99 procent zeker dat er een kelder had gezeten. Ik heb hem opengemaakt en nu kun je er van binnenuit weer in." De stortgaten waar van bovenaf kolen in werden gestort, zijn ook weer zichtbaar. De schoorsteen die was dichtgemetseld heeft hij teruggebracht, evenals de schouw en de omlijsting. "En zie je dat gleufje daar, onder het plafond? Daaraan kun je zien dat er een systeemplafond zat. Dat heb ik weggehaald en meteen nieuwe ornamenten aangebracht." Tijdens het restaureren kwam er van alles tevoorschijn, vaak van eeuwen geleden. "Als je de tent bloot hebt, lees je het verhaal van het gebouw", zo beschrijft Van Dijk het. Heel bijzonder was bijvoorbeeld de vondst van een 'gespelderd' plafond uit de 15e eeuw. Zo'n plafond bestaat uit kleine troggewelfjes, die tussen de balken zijn aangebracht. "Het was gemaakt van leem, houtjes, stro en vezels. In Brabant en Limburg zijn zulke plafonds vaker aangetroffen, maar boven de rivieren nog nooit. Ik had het graag in het zicht willen hebben, maar dat kon niet vanwege de brandwerendheid. Een glasplaat had gekund, maar dat is kostbaar en de geldpot was leeg." Op de eerste verdieping lag een grenen vloer, met daaronder de originele eiken vloer. Van Dijk: "Die was doorgezakt, om hem vlak te maken hebben ze er een grenen vloer overheen gelegd. Die heb ik eruit gehaald, die ligt nu in het Six huis in Amsterdam." Ook aan de buitenkant is veel gerestaureerd. Van Dijk wijst naar de uitbouw rechts van het kerkgebouw: "Dat was de oude wc van de kerk. Er zat een hardstenen vloer in, die heb ik eruit gehaald en voor de entree gebruikt. Op het hek heb ik 150 torentjes bijgemaakt, zodat het nu weer een eenheid is. De muur is gestreken met kalkmortel en van de zandstenen band daaronder heb ik een eenheid gemaakt. Dat soort dingen, dat vind ik leuk om over na te denken." Hij heeft de luiken teruggebracht en in de noordmuur twee trompe l'oeil-ramen laten schilderen, "want dat deden ze vroeger om raambelasting te ontduiken." Achter de muurankers in deze muur heeft hij tekentjes gevonden die daar ooit zijn aangebracht tegen de heksen. De achtermuur aan de Armenhage was voor 80 Wooninterieurwinkel Le Rideau Aannemer Christiaans plaatst in 2011 de nieuwe torenspits procent ingevallen, die ziet er ook weer degelijk en toonbaar uit. Het is te zien dat er ooit ramen hebben gezeten. "Maar hoe dat er precies uitzag weet ik niet. Er zijn geen foto's van, omdat het de achterkant is." Als laatste was de markante toren aan de beurt, die tot drie jaar geleden een plat dak had, omdat de spits in 1971 vanwege bouwvalligheid is verwijderd. "Het is altijd mijn wens geweest om de torenspits terug te plaatsen", zegt Van Dijk, "ik dacht alleen dat ik daar geen geld voor had. Maar op een gegeven moment dacht ik: als ik het nu niet doe, dan komt hij er nooit meer op. Ik had 25.000 euro en hoopte dat ik daarmee een eind zou komen. Maar volgens de aannemer zou het zeker 70.000 euro gaan kosten, want er moest een steiger worden gebouwd en dat maakt het heel duur. En toen dacht ik aan Peter Christiaans. Hij is aannemer, en ik heb nog met hem in de klas gezeten. Peter vond het een uitdaging en heeft in zijn werkplaats in de Hoven een houten karkas van de torenspits gebouwd. Die heeft hij met een oplegger hierheen gebracht, hij heeft hem met een kraan op het terrein gezet en hier ter plekke afgebouwd. Op 7 februari 2011 is de spits opgetakeld. De haan heb ik maar laten zitten, want die kostte ook nog eens 4500 euro." Nicolien van Doorn 54

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 52