eschiedenis Het Oude Convent is vlak na de grote stadsbrand in 1284 gebouwd als een stadshuis met een verdieping. Het was een vrijstaand pand op een erf met een boomgaard. In 1288 werd het ter beschikking gesteld aan de orde der Dominicanen. Toen zij in 1293 verhuisden naar een nieuw klooster aan de Rozengracht, kwamen in het Oude Convent elf zusters ('geestelijke juffers') wonen. De zusters voorzagen in hun onderhoud door te weven, ze hadden een boomgaard en kregen jaarlijkse renten. In 1409 kreeg het huis een stenen dak, in 1430 werd er een zijkamer aangebouwd en onder de nieuwe zijkamer werd een kelder aangelegd. Vanaf de eerste helft van de 17e eeuw diende het pand als franse school, na 1663 als woonhuis van notabele Zutphense families. Rond 1760 is er een tweede huis tegenaan gebouwd en kwamen er dakkapellen op het dak. In 1800 werden een koetshuis en stallen bij het huis getrokken, zodat het gebouw nu bijna het hele bouwblok in beslag nam. In 1889 kocht de Christelijke Gereformeerde Kerk het pand en bouwde een kerkzaal aan het huis. De oude zuidgevel werd over een breedte van 10 meter afgebroken en ook binnenin het gebouw werden binnenmuren weggebroken. Boven de kerkzaal werd een stucplafond met vijf gietijzeren roosters aangebracht, en ook de grote gietijzeren kerkramen stammen uit deze tijd. Vanaf 15 oktober 1889 werd de pastorie bewoond door dominee Lindeboom, zijn vrouw, drie kinderen en zijn schoonmoeder. Zijn opvolger vond de pastorie te groot, te somber en te bewerkelijk. Hij meende wel twee dienstboden nodig te hebben om het schoon te houden en verhuisde naar een ander huis. De oude pastorie werd verhuurd aan een zoon van Ds. Lindeboom, die op de benedenverdieping een textielbedrijfje vestigde, met de ingang aan het Armenhage. In 1921 is de helft van de voormalige pastorie bij de kerkruimte getrokken. Omstreeks die tijd moet de vroeg 15e eeuwse kap van de eerste beuk zijn vertimmerd tot mansardekap. In 1959 werd de kerk toch te klein en kwam het te koop te staan. De nieuwe eigenaar heette Wuestman, hij begon een meubelfabriekje in het gebouw. Om meer ruimte te krijgen liet hij een tussenvloer in de kerkzaal aanbrengen en tegen de noordgevel van de oudste beuk een spuitlokaal bouwen. In 1975 bedacht de plaatselijke middenstand dat de kerk eigenlijk wel kon worden afgebroken, zodat er parkeergelegenheid zou ontstaan en een beter zicht op de stadsmuur. In 1984 verkocht Wuestman het gebouw aan Libbe van Dijk, die er zijn handel in tweedehands goederen in vestigde. Om de spullen naar en van de eerste verdieping te transporteren, werd de toren omgebouwd tot liftschacht. Inmiddels wordt het grootste deel van het pand ingenomen door Le Rideau, de wooninterieurzaak waar Libbe en Corine van Dijk exclusieve interieurstoffen, tapijten, behang en verf verkopen. Er is een atelier voor het stofferen van meubels en het op maat maken van gordijnen. In de rechtervleugel van de voormalige kerk bevindt zich een schoonheidssalon annex kapsalon. Vóór 1889 UertfL Kerk Oude Wand - Zutphen. Figuur 3.3. Westgevel van de Oude Wand 39 na de kerkverbouwinq van 1889 Kort na 1889 Kort na 1921 In 1986 53

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 51