Bent u al donateur van het Wijnhuisfonds? Colofon www.zutphensepracht.nl Dit voorjaar valt het doek voor de Monumentencommissie. Er komt een nieuwe kleine Commisse Ruimtelijke kwaliteit, die het werk van de Welstandcommissie en de Monumentencommissie overneemt. Dat was reden voor de redactie van Zutphense Pracht om te duiken in de geschiedenis van de Monumentencommissie, die al in 1927 begon met het aanwijzen van monumenten om te voorkomen dat monumenten worden gesloopt of zodanig worden verbouwd dat er weinig monument over blijft. Na het lezen van het verhaal over die geschiedenis in dit blad, is een ding duidelijk. De Monumentencommissie heeft fantastisch gepresteerd. Zutphen was in 1926 een van de eerste gemeenten die een Monumentenverordening uitvaardigde. In die verordening wordt de oprichting van de Monumentencommissie en een Stichting tot behoud van Monumenten geregeld. Die Stichting kreeg de naam Wijnhuisfonds en is nog altijd heel actief. In al die jaren hebben het Wijnhuisfonds en de Monumentencommissie nauw samen gewerkt en voorkomen dat monumenten sneuvelden in de hang naar modernisering. Het Wijnhuisfonds heeft veel panden van de sloop gered en ervoor gezorgd dat belangrijke subsidiestromen richting Zutphen kwamen. We waren er vroeg bij en dat zie je terug in de stad. Nog steeds worden er beeldbepalende monumenten zoals Dat Bolwerck en Wasserij De IJsselstroom gerestaureerd met subsidies van gemeente en provincie en geld van het Wijnhuisfonds. We leven in een tijd van privatisering en een terugtredende overheid. De Monumentencommissie is er niet meer. Haar taak wordt gedeeltelijk overgenomen. Burgers en particuliere organisaties moeten zelf actiever worden om belangrijke waarden in stand te houden. Inwoners van Zutphen genieten elke dag weer van de fraaie historische binnenstad. In 1951 hield Burgemeester C.C. de Jonge een speech, waarin hij de burgers opriep om 0,50 cent per maand af te staan ten behoeve van Monumentenzorg. Dat inspireerde mij om ook een beroep te doen op de Zutphenaar om een kleine inspanning te plegen ten behoeve van onze monumentenstad. Misschien kreeg u net als ik, Zutphense Pracht in de bus, omdat u donateur van het Wijnhuisfonds bent. Dan kunt u, met het blad in de hand, familie of vrienden vragen om ook donateur te worden van het Wijnhuisfonds. Met een bijdrage van 25 euro ben je al donateur en ontvang je dit blad twee keer per jaar. Bent u zelf nog geen donateur dan is het misschien een idee om u als donateur aan te melden via www.wijnhuisfonds.nl en te blijven genieten van Zutphense Pracht. Ik wens u veel leesplezier. Arnold Gerritsen, Burgemeester Zutphen Ook online Zutphense Pracht is een full color magazine over monumenten, bouwhistorie en archeologie in Zutphen en verschijnt 2 keer per jaar. Het is tot stand gekomen door samenvoeging van de nieuwsbrieven 'Monumentaal' van de Gemeente Zutphen en 'Monument' van Stichting het Wijnhuisfonds. Zutphense Pracht verschijnt in een oplage van ca. 2300 exemplaren en wordt verzonden naar alle sponsors, huurders en donateurs van het Wijnhuisfonds en relaties van Monumentenzorg Zutphen, waaronder de bewoners van Zutphense monumenten. Ook wordt het magazine verkocht in alle boekhandels van Zutphen en Warnsveld. Voor meer informatie, nieuws en voorgaande exemplaren gaat u naar www.zutphensepracht.nl. Hoofdredacteur Agnes van Brussel Redactie Agnes van Brussel, Ton van Ingen Schenau, Nicolien van Doorn, Marion Traas, Harriët Verbeek, Sander Grootendorst, Bert Fermin, Michel Groothedde, Davy Kastelein, Jeroen Krijnen, Agnes Koster - de Lange, Hendrik Haafkens Vormgeving en marketing Berthil van den Brink Advertenties info@zutphensepracht.nl of tel. 0575 - 785 670 Redactieadres Weg naar Laren 45, 7203 HE Zutphen Alle rechten voorbehouden. Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd, opgeslagen in een geautomatiseerd gegevensbestand, of openbaar gemaakt, in enige vorm of op enige wijze, hetzij elektronisch, mechanisch, door printouts, kopieën, of op welke andere manier dan ook, zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de uitgever. De informatie in deze uitgave is met de grootst mogelijke zorg samengesteld. Uitgevers en auteurs zijn niet aansprakelijk voor mogelijke handelingen en/of beslissingen gebaseerd op deze informatie. www.zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 4