Monumenten als Unique Selling Points Weinig discussie over Zutphens erfgoed in het Volkshuis Wat is het Erfgoedcafé? Het vierde erfgoedcafé in een goed gevuld Volkshuis had door de nabije gemeenteraadsverkiezingen een politiek karakter. In het forum zaten zeven vertegenwoordigers van politieke partijen, die reageerden op een drietal stellingen van een panel met deskundigen. Veel politiek debat leverde dat niet op, omdat al snel duidelijk werd dat hier een clubje Zutphenliefhebbers bij elkaar zat. Het ene forumlid was stadsgids, de andere had een boek geschreven over de stad en allemaal betuigden ze hun liefde voor het erfgoed in Zutphen. Het werd dus meer een brainstormavond, waarbij allerlei ideeën werden gelanceerd om de monumenten in de stad beter te promoten. Willemijn Voorham van D'66 noemde de monumenten Unique Selling Points, afgekort tot USP. De avond begon met een fraai filmpje over het plan 'Torens in beweging' en Marco Mout verbond daar een stelling aan. Met Paul Post beijvert hij zich om meerdere torens van Zutphen regelmatig open te stellen voor bezoekers. Marco Mout krijgt al veel aanloop in zijn toren en Paul Post is betrokken bij de Wijnhuistoren en wil deze toren in de toekomst vaker openstellen. De bewoners van andere torens worden benaderd om hun medewerking te verlenen. Om openstelling mogelijk te maken willen de initiatiefnemers studenten van een erfgoedopleiding inschakelen. Maar ook ander opties worden genoemd. Sleutels verstrekken aan stadsgidsen, die ze kunnen ophalen bij de informatiebalie van de gemeente, is zo'n optie. Een tweede stelling werd ingeleid door architect Willem Grotenbreg. Hij stoort zich erg aan de uiteindelijke inrichting van de Mars, die afwijkt van een eerder plan. Hij had graag een groter havengebied gezien dat bijna tot aan de Grote Gracht reikt. Dat zou de oorspronkelijke contouren van de stad meer hebben benaderd. Helaas heeft het gemeentebestuur dit plan moeten verlaten vanwege de financiën. In zijn stelling wilde hij het gemeentebestuur tot inkeer bewegen, maar geen enkele politicus waagde zich aan ferme uitspraak ter ondersteuning voor zijn visie. Als laatste bracht ondernemer Berry Engelen een stelling om toch vooral de verhalen over de geschiedenis van Zutphen te laten vertellen. Ook dat was geen prikkelende stelling voor de politici. Mooie plannen zijn er genoeg. Regie is het enige wat ontbreekt. Alleen daarover bleken de lijsttrekkers van mening te verschillen. Moet het gemeentebestuur vaker de regie nemen of de burgers zelf? Agnes van Brussel BOUWHISTORIE Het Erfgoedcafé is een gezamenlijk initiatief van Stichting Wijnhuisfonds, de gemeente Zutphen, Stichting Bescherming Stadsschoon Zutphen en Stichting Waardevol Warnsveld. Het Erfgoedcafé biedt een informele netwerkgelegenheid voor iedereen die als vrijwilliger of professional betrokken is bij het Zutphense culturele erfgoed. Het Erfgoedcafé wordt minimaal 2 keer per jaar gehouden met actuele erfgoedthema's. Voor het erfgoedcafé worden erfgoedorganisaties en hun achterban, (restauratie)architecten, aannemers en projectontwikkelaars, eigenaren en bewoners, bestuurders en beleidsmedewerkers van overheden uitgenodigd. Het Erfgoedcafé wordt afgesloten met een erfgoedborrel.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 48